Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Cerit:

Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Cerit:
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Cerit:
- "Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski var"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, her 8 kadından birinin kansere yakalanma riskinin olduğunu bildirdi.

Cerit, yaptığı yazılı açıklamada, meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığını belirtti.

Meme kanserinin, meme dokusundaki hücrelerden oluştuğunu ifade eden Cerit, şunları kaydetti:

" Meme kanseri meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi, meme kanallarından kaynaklanan "duktal" kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan "lobüler" kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır. Meme kanseri oluşumunda genetik değişiklikler çok önemlidir. Genetik yapıda çeşitli faktörlerin ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Ancak meme kanserlerinin sadece yüzde 7-9'luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Özellikle anne tarafında genç yaşta meme kanseri ve erkek meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret edebilir. Her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski var."


  ETİKETLER:

  kanser

  ,

  Meme Kanseri

  ,

  Erkek

  ,

  genç