Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Meriç:

Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Meriç:
Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Meriç:
- "Doğaya zarar veren çevre kirliliğine neden olan yatırımlara karşı mücadele edeceğiz"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç, doğaya zarar veren çevre kirliliğine neden olan yatırımlara karşı mücadele edeceklerini bildirdi.

Meriç, Kent Konseyi binasında düzenlediği basın toplantısında, Trakya Kent Konseyleri Birliği'nin doğa ve çevre tahribatlarıyla mücadele kapsamında birtakım kararlar aldığını söyledi.

Doğanın ve çevrenin korunmasına büyük önem verdiklerini belirten Meriç, doğanın tahrip edilmesine hiçbir zaman  izin vermeyeceklerini ifade etti.

Trakya Bölgesi'nin doğal güzellikleri ile ön planda olduğunu anlatan Meriç, Istranca Dağları ile Trakya Bölgesi'nin su ve oksijen kaynağı konumunda olduğunu vurguladı.

Yaşanabilir bir bölge için çalışmalarda bulunduklarını aktaran Meriç, şunları söyledi:

''Trakya'nın İstanbul 'un arka bahçesi olmasını, atığıyla doğayı kirleten fabrikaları, su kaynaklarını kirleten taş ve kömür ocaklarını istemiyoruz. Doğanın ve çevrenin kirletilmesine 'hayır' diyoruz. Doğa, insanların kötü kullanımları yüzünden her geçen gün tehlikeli bir hal almaya başladı. Yaşanabilir bir Türkiye için yeşille ve doğayla iç içe yaşayabilmek için yaşam alanları içine inşa edilmiş, insan, hayvan, bitki ve doğanın dengesinin korunması için taş, kömür ocakları, doğayı kirleten fabrikaları, termik santrallere karşıyız. Yaşanabilir bir Trakya için bu girişimlerde bulunacak herkesin karşısında olacağımızı bildiriyoruz. Istrancaların Trakya'nın su ve oksijen kaynağı olması nedeniyle bölgede yer alan doğal ve kültürel varlıklarımızı tehdit eden tüm saldırılara karşı olduğumuzu, yaşamı her şart altında savunacağımızı deklare ediyoruz."