Kırklareli Orman İşletme Müdürü Yavuz:

Kırklareli Orman İşletme Müdürü Yavuz:
Kırklareli Orman İşletme Müdürü Yavuz:
- "Eylül ve ekim aylarında etkili olan lodos nedeniyle orman yangını riski çok yüksek"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz, eylül ve ekim aylarında etkili olan lodos nedeniyle orman yangını riskinin arttığını bildirdi.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orman yangını sayısında geçen yıla göre artış yaşandığını söyledi.

Orman yangınlarının birçoğunun çiftçilerin yaktığı anızlardan kaynaklandığını belirten Yavuz, çiftçilerin özellikle eylül ve ekim aylarında anız yakmaması gerektiğini ifade etti.

Lodosun, yangının kısa sürede büyümesine neden olduğunu anlatan Yavuz, şunları kaydetti:

"Eylül ve ekim aylarında etkili olan lodos nedeniyle orman yangını riski çok yüksek. Orman yangınları açısından en riskli dönemden geçiyoruz. Son 15 günde bölgemizde 6 orman yangını çıktı. Ekiplerimizin anında müdahalesi ile yangınlar kısa sürede söndürüldü. Bu dönemlerde saatteki hızı 70 kilometreye ulaştığı düşünülen rüzgar nedeniyle çıkan bir yangın yaklaşık yarım saatte bir kilometrelik alana sirayet edebiliyor. Bu nedenle çok dikkatli olmamız gerekiyor."

Yavuz, Kırklareli'nde 1 milyon 100 bin dönüm ormanlık alan bulunduğunu ve bu alanda yangınlara karşı mücadele ettiklerini söyledi.

Yavuz, kasten orman yangını çıkaranların hapisle cezalandırıldığını hatırlattı. Piknik yapmak isteyen vatandaşların uygun yerlerde ateş yakması gerektiğini dile getiren Yavuz, yangınlara karşı duyarlı olmanın önemine işaret etti.