Kırklareli Sağlık Müdürü Selvi:

Kırklareli Sağlık Müdürü Selvi:
Kırklareli Sağlık Müdürü Selvi:
- "Balık alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ile yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması gerekiyor"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Sağlık Müdürü Ali Fatih Selvi, balık alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ile yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması gerektiğini bildirdi.

Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balığın kalitesinin tazeliği ile ölçüldüğünü söyledi.

Balık tüketiminin sağlık açısında önemli olduğunu belirten Selvi, balık alırken de dikkat edilmesi gereken noktaların olduğunu kaydetti.

Balığın bol bulunduğu mevsimde tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Selvi, şöyle devam etti:

"Balık alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ile yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması gerekiyor. Taze balıklar satın alındıktan sonra iki saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemeli, pişirilinceye kadar pulları ve içi hemen temizlendikten, yıkanıp, iyice kurulandıktan sonra uygun bir kapta buzdolabı ısısında muhafaza edilmelidir. Balıkların, derin dondurucuda 3-6 ay saklanması uygundur. Balık pişirmede en uygun ve sağlıklı yöntemler, buğulama, haşlama veya yağsız tavada pişirmedir. Kızartma yöntemi balığın besin değerinin azalmasına ve zararlı maddelerin oluşumuna neden olduğundan tercih edilmemelidir. Çiğ balık ve deniz ürünleri parazitler, bazı bakteri ve virüsler açısından risk oluşturur. Ayrıca, B1 vitamininin yetersizliğine yol açması nedeniyle balığın çiğ veya az pişmiş şekliyle tüketimi sakıncalıdır."