Kırklareli'de tarihi mezarlık restore edilecek

Kırklareli'de tarihi mezarlık restore edilecek
Kırklareli'de tarihi mezarlık restore edilecek
- Kentteki 1800'lü yılların sonlarından itibaren Osmanlı dönemine ait önemli şahsiyetlerin kabirlerinin bulunduğu mezarlıkta restorasyon çalışması başlatılacak

KIRKLARELİ (AA) -  Kırklareli Belediyesi, "Bin Günde Bin Eser Projesi" kapsamında kentteki 1800'lü yılların sonlarından itibaren Osmanlı dönemine ait önemli şahsiyetlerin kabirlerinin bulunduğu mezarlığı restore edecek.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir vatandaşın sosyal medya üzerinden paylaştığı "Osmanlı mezar taşlarının tahrip olduğu, gerekli güvenlik ve koruma çalışmalarının yapılmadığı"na yönelik bilgi ve fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Göreve geldiği günden bugüne kadar, kentin önemli bir tarihi zenginliği olan Osmanlı mezarlığının restorasyonuyla ilgili çalışmaları başlattığını ifade eden Kesimoğlu, bununla ilgili ihalenin de yapıldığını kaydetti.

Restorasyon çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Kesimoğlu, "Bu proje çalışmalarıyla ilgili zaten Valilik'te bulunan Tabiat Varlıklarını Koruma Fonu'ndan Sayın Valimizin de büyük desteği ile yardım aldık. Kamuoyu da takdir edecektir ki bu, uzun bir süreç" ifadelerini kullandı.

Kesimoğlu, mezarlıktan alınan bazı numunelerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ilgili laboratuvarına gönderildiğini aktararak, şöyle konuştu:

"Orada çalışmalar sürüyor. Gelen raporu Edirne'deki Kültür Tarih Kurulu'na göndereceğiz. Kurulun onayıyla birlikte de uygulama ihalesine çıkacağız. Resmi prosedür bu çerçevede. Bu konuda bizim duyarsız kalmamız söz konusu olamaz. Çünkü orada ecdadımızın mezarları var. Tarihi Osmanlı mezarlığını restore ederek, en güzel biçimde halkımızın ziyaretine açacağız."

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ile görüştüklerini ve kendisine proje çalışmaları hakkında bilgi verdiğini belirten Kesimoğlu, "Osmanlı mezarlarının tahribe uğramış olanlarını düzelteceğiz, tamir edeceğiz, onaracağız aslına uygun bir biçimde. Cumhuriyet döneminde defnedilenler var. Oradaki cenazeleri de ailelerin rızasını alarak kent mezarlığına taşıyacağız" diye konuştu.