Kırklareli'nde, 10 yaşındaki çocuğun öldürülmesi

Kırklareli'nde, 10 yaşındaki çocuğun öldürülmesi
Kırklareli'nde, 10 yaşındaki çocuğun öldürülmesi
- Sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde, geçen yıl 10 yaşındaki erkek çocuğunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, Halil İbrahim Aktaş'ın annesi Mürvet, baba Yılmaz Aktaş ile avukatları katıldı.

Sanık Yaşar Türk ise duruşmaya, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan duruşmaya bağlandı.

Sanık, mahkemede kendisine sorulan hiçbir soruya cevap vermeyerek susma hakkını kullanmayı talep etti. 

Baba Aktaş, sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi. Anne Mürvet Aktaş da  mahkeme salonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Mahkeme heyeti, müşteki ve avukatların dinlenmesinin ardından Yaşar Türk'e, "cinsel istismar amacıyla hürriyetinden yoksun kılma, kasten öldürme ve delilleri karartmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

 

- "Mevcut yasalara göre karar yerinde"

 

Baba Yılmaz Aktaş, mahkeme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, mevcut yasalara göre verilmiş kararın yerinde olduğunu söyledi.

Karara sevindiklerini belirten Aktaş, "Karar çocuğumuzu geri getirmese de mahkemenin verebileceği en yüksek cezayı verdiğini düşünüyoruz. Bu tür konularda idam cezasının çıkmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Müşteki avukatlarından İlhan Baran da Türk Ceza Kanunu'nda sadece bu suçlara yönelik idam cezasının elzem olduğunu kaydetti.

 

- Olay

 

Geçen yıl okula gitmek üzere evinden ayrılan ve bir daha haber alınamayan Halil İbrahim Aktaş'ın (10) cesedi, polisin yaptığı araştırma sonucu İstasyon Mahallesi'nde çalı dibinde bulunmuştu.

Çocuğun cinsel istismar sonrasında öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Yaşar Türk gözaltına alınmış ve ifadesinde suçunu itiraf etmişti.