Kırklareli'nde gıda işletmecilerine hijyen eğitimi

Kırklareli'nde gıda işletmecilerine hijyen eğitimi
Kırklareli'nde gıda işletmecilerine hijyen eğitimi
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" okul kantinleri...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" okul kantinleri işletmecilerine hijyen eğitimi verildi.

Gıda ve Yem Şube Müdürü Funda Eylem Özel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü salonunda düzenlenen eğitimde, gıda işletmelerinde en çok hijyene önem verdiklerini belirtti.

Gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek için hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Özel, gıdalarda oluşabilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik her türlü zararın ortadan kaldırılması için gıda işletmecilerinin tüm tedbirleri alması gerektiğini belirtti.

Özel, eğitimde, gıda hijyeni, gıdalarda bulunması muhtemel tehlikeler, gıdaların bozulması ve nedenleri, gıda kaynaklı enfeksiyon ve zehirlenmeler, kantinlerde özel hijyen gereklilikleri, personel hijyeni, işletme hijyeni, gıda maddelerinin kullanımı, gıda maddelerinin depolama ve muhafazası, gıdaların hazırlanması ve işlenmesi, gıdanın servisi, satışı ve tüketime sunumu hakkında bilgiler verdi.