Kırklareli'nde hıdrellez şenlikleri

Kırklareli'nde hıdrellez şenlikleri
Kırklareli'nde hıdrellez şenlikleri
- Hıdrellez şenlikleri kapsamında Bolca Nine Türbesi ziyaretçi akınına uğradı

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde hıdrellez şenlikleri kapsamında, Babaeski ilçesine bağlı Mutlu Köyündeki Bolca Nine Türbesi ziyaretçi akınına uğradı.

Mutlu köyü muhtarı Cemal Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bolca Nine Türbesine vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirtti. 

Vatandaşların mutluluk, huzur, iş, sağlık, çocuk gibi çeşitli umutlarla Bolca Nine Türbesini ziyaret ettiklerini belirten Vural, istek ve dilekte bulunanların adak kurbanları keserek, yemek pişirdiklerini ve dağıttıklarını söyledi.

Geçen yıl yaklaşık 30 bin kişinin Bolca Nine Türbesini ziyaret ettiğini hatırlatan Vural, ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını ifade etti.

Bolca Nine Türbesinin 22 Mayıs Cuma gününe kadar ziyarete açık olduğunu anlatan Vural, şöyle konuştu: "Her yıl, Mayıs ayının ilk haftasına denk gelen Cuma günü Hıdrellez şenlikleri kapsamında Bolca Nine Türbesine ziyaretler başlıyor. Geçen yıl yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret ettiği türbeye bu yıl ziyaretçi sayısının daha fazla olmasını bekliyoruz. İnsanlar türbeyi ziyaret ederek, burada mutluluk, huzur, iş, sağlık, çocuk gibi çeşitli dileklerde bulunuyor. Daha sonra adak kurbanları keserek, yemek pişiriyor ve buradaki diğer ziyaretçilere dağıtıyor. Uzun yıllardır bu gelenek sürüyor. Bolca Nine Türbesi bu yıl 22 Mayıs Cuma gününe kadar ziyaretlere açık kalacak."

Vural, kesilen adak kurbanlarının derilerinin ise Bolca Nine Korusu'nun bakımı için muhtarlığa bırakıldığını sözlerine ekledi.

 


    ETİKETLER:

    Yemek

    ,

    Çocuk

    ,