Kırklareli'nden kısa kısa

Kırklareli'nden kısa kısa
Kırklareli'nden kısa kısa
- "Kongre Merkezi ve Fuar Alanı Projesi"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, "Kongre Merkezi ve Fuar Alanı Projesi" çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Proje ile Kırklareli'ne modern ve güzel bir tesisi kazandırmak istediklerini söyledi.

Proje kapsamında İl Özel İdaresi, Kırklareli Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası arasında işbirliği protokolünün imzalandığını hatırlatan Eser, imar ve irtifak hakkı tesisinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Eser, hazırlık çalışmalarını kısa sürede tamamlayarak "Kongre Merkezi ve Fuar Alanı Projesi"ni hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

 

- Çiftçiler stevia şeker bitkisi hakkında bilgilendirildi

Kırklareli Ziraat Odası üyesi çiftçiler stevia şeker bitkisi hakkında bilgilendirildi.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri kapsamında oda binasında düzenlenen toplantıya Oda Başkanı Ekrem Şaylan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Süleyman Diril, Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Bakanoğulları, ilçe oda başkanları ve çiftçiler katıldı.

Romanya stevia bitkisi üreticisi Ziraat Mühendisi Roel Koers, burada yaptığı konuşmada, stevia şeker bitkisinin Türkiye'ye 6 yıl önce getirildiğini belirtti.

Bitkinin şekerden 30 kat tatlı olduğunu ifade eden Koers, diyabet gibi çeşitli hastalığı bulunan kişilerin yoğun talep gösterdiğini söyledi.

Bitkinin kimyasal tatlandırıcıların yerini alacağını savunan Koers, bitki hakkında çeşitli bilgiler verdi.