"Kredi kartına taksit sayısının artırılması piyasayı rahatlatır"

"Kredi kartına taksit sayısının artırılması piyasayı rahatlatır"
"Kredi kartına taksit sayısının artırılması piyasayı rahatlatır"
- Eğitim, mobilya ve beyaz eşya sektörü temsilcileri, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesinden memnun - TESK Genel Başkanı Palandöken: - "Eğitim, mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılacak olması piyasayı rahatlatacak. Bu uygulamanın diğer sektörlere de yayılması gerekiyor"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK)  eğitim , mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılması, esnafı memnun etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BDDK'nın 3 sektör için kredi kartına taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılması için başlattığı çalışmayı sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Eğitim, mobilya ve beyaz eşya sektörünün diğer sektörlere göre daha maliyetli ve ihtiyaç duyulan sektör olduğunu ifade eden Palandöken, bu üç sektörde son yıllarda ekonomik açıdan daralma yaşandığını kaydetti.

Palandöken, uygulama ile piyasada ekonomik olarak hareketlenme yaşanacağını öngördüklerini  bildirdi.

Kredi kartı kullanıcılarının harcamalarını dikkatli yapmaları konusunda uyaran Palandöken, şunları kaydetti:

"Piyasada şu anda işsizlik var. Kredi kartlarındaki bu uygulamayı da olumlu karşıladık. Ancak vatandaşlarımız yinede tedbiri elden bırakmasınlar. Son derece israfa yol açan, harcamayı kolaylaştıran, sistem artık kredi kartı. Eğitim, mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılacak olması piyasayı rahatlatacak. Bu uygulamanın diğer sektörlere de yayılması gerekiyor. Piyasadaki durgunluk ve nakit olmaması piyasayı hareketlendirecek.  Sürenin 9 aydan 12 aya çıkarılması şimdilik yeterli. İnsanlar artık yoğurdu üfleyerek yiyor. Biraz daha uzarsa alım yapanlar biraz daha rahatlayacak. Bu tabii hemen olacak bir şey değil. Bence ilk aşamada yeterli. Ürün alacak kişi borcunun yayılmasından daha memnun oluyor. Mevcut borcu borçla ödeyenler için bir kolaylık. Telefon, giyim gibi sektörde yapılması gerekiyor. Tüm sektörler birbirine eşit. Bir sektör olmazsa diğer sektör olmaz. İthal ürünlere bunu kullandırmadan yerli ürünlere kullandırılması ise ekonomik açıdan da daha olumlu."

- "Satışlarımız yüzde 50 artacak"

Beyaz eşya satıcısı Mustafa Yılmazoğlu ise taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılması ile satışlarının yüzde 50 artacağını belirtti.

Alıcıların bir çoğunun alışverişlerini kredi kartı ile yaptığına dikkat çeken Yılmazoğlu, uygulama ile piyasanın rahatlayacağına dikkat çekti.

Uygulaman son derece memnun olduklarını belirten Yılmazoğlu, şunları kaydetti:

"Kredi kartındaki taksit sayısının artmasını uzun zamandır bekliyorduk. Çünkü piyasada ciddi anlamda daralmalar oldu. Bazı insanlar alışverişlerini bazıları evliliklerini erteledi. Çünkü beyaz eşya sektörü pahalı. Bu nedenle müşteriler alışverişlerini daha kolay yapabilecekler."

Mobilya satıcısı Nazan Aşveren de uygulamayı yerinde bulduklarını ve satışlarda artış yaşanacağını sözlerine ekledi.