"Maket üzerinden konut alınmamalı"

"Maket üzerinden konut alınmamalı"
"Maket üzerinden konut alınmamalı"
- TEMFED Genel Başkanı Ali Taylan: - "Kötü niyetli olan bazı kişiler, maket üzerinden hayali konutlar satıyor ve vatandaşlarımız mağdur oluyor" - "Konut satışı yapan şirketlerin geçmişi, yaptığı projeler ve güvenilirliliği çok iyi araştırılmalı"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN -  Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Ali Taylan, vatandaşları, maket üzerinden konut alırken dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde kötü niyetli kişilerin maket üzerinden hayali konut sattıklarını ve birçok kişinin mağduriyet yaşadığını söyledi.

Maket üzerinden konut almanın doğru olmadığını belirten Taylan, ancak güvenilir şirketlerden bu şekilde konut alınabileceğini ifade etti.

Firma ve projelerin çok iyi araştırılması gerektiğini anlatan Taylan, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız maket üzerinden konut almak zorundaysa, şirketlerin ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı olmaları veya emlak danışmalarına danışmalı. Kötü niyetli olan bazı kişiler maket üzerinden hayali konutlar satıyor ve vatandaşlarımız mağdur oluyor. Konut satışı yapan şirketlerin geçmişi, yaptığı projeler ve güvenilirliliği çok iyi araştırılmalı. Kurumsal firmalar var, kendini kanıtlamış, başarılı projeler yapmış, firmalar tercih edilmeli. En önemlisi projeyi yapan firmanın geçmişi, yaptığı çalışmalar. Vatandaşlarımız emlak danışmalarına kesinlikle danışsınlar. Emlak danışmanlarımız bu tür konularda ücret de talep etmiyor." 

Vatandaşların şüphelendikleri durumlarda yetkililere haber vermesi gerektiğini dile getiren Taylan, "Maket üzerinden konut almak vatandaşa cazip geliyor. Bu şekilde satış biraz daha ucuz oluyor, bu nedenle tercih görüyor. Biz maket üzerinden konut alınmasını çok tercih etmiyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmalarını istemiyoruz. Bu yüzden doğru proje, doğru müteahhit seçilmeli. Şirket gücü önemli" dedi. 

Konut satış danışmanı Bilge Gülmez ise maket üzerinden konut almanın kesinlikle doğru olmadığını vurguladı. Konut alacak kişilerin daireyi görmesinde fayda olduğuna işaret eden Gülmez, vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  Ucuz

  ,

  Konut

  ,

  Emlak

  ,

  Proje

  ,

  sanayi

  ,

  firma

  ,

  şirket