Okulların geç açılması turizmcileri sevindirdi

Okulların geç açılması turizmcileri sevindirdi
Okulların geç açılması turizmcileri sevindirdi
- Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Demir: - "İlk ve orta öğretim kurumlarının açılış tarihinin ertelenmesi, turizm ekonomisine ciddi canlılık getirecek" - TUROB Başkanı Bayındır: - "Karara turizmciler olarak sevindik"

KIRKLARELİ (AA) - Turizmciler, okulların açılışının Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesini sevinçle karşıladı. 

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Murat Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk ve orta öğretim kurumlarının açılış tarihinin 28 Eylül 'e ertelenmesinin turizm ekonomisine ciddi canlılık getireceğini bildirdi.

Turizmciler olarak kararı desteklediklerini ifade eden Demir, kararın öğrenci , veli ve milli eğitim personelini de mutlu ettiğini söyledi.

Kurban Bayramı tatili öncesi okulların açılmasının öğrencilerin okula uyum sürecini olumsuz etkileyeceğini dile getiren Demir, "Kurban Bayramı'nda 9 günlük bir tatil söz konusu. Bu karar alınmamış olsaydı, öğrenciler okula başlayacak, akabinde yeniden tatile girecek, daha sonra yeniden okula başlayacaktı. Bu durum öğrencileri de olumsuz etkileyecekti. Bakanlar Kurulu kararı ile bu sıkıntı da giderildi. İlk ve orta öğretim kurumlarının açılış tarihinin ertelenmesi, turizm ekonomisine ciddi canlılık getirecek" dedi.

Demir, bu kararın turizm sezonunu canlı tutacağını ifade ederek, turizmciler olarak karara sevindiklerini dile getirdi.

- "Sektör Rusya krizinden olumsuz etkilendi"

Rusya'daki kriz ve Orta Doğu'daki gelişmelerin turizm sezonunu olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen Demir, şöyle devam etti:

"Bu karar, turizmcilere moral ve teselli oldu. Tatilin uzatılması önerimizin kabul edilmesi herkesi sevindirdi. Bu karar turizm sektöründe çalışan personelin de 15-20 gün daha işlerine devam etmelerini sağlayacak. Otellerdeki doluluk oranları iyi durumda. Canlılığın bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. Turizme büyük bir katkı sağladı. Önümüzdeki yıllarda bu kararın devam etmesini temenni ediyoruz." 

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır ise okulların geç açılmasının turizmcileri sevindirdiğini kaydetti.

Kararın turizm ekonomisi için önemli olduğunu anlatan Bayındır, turizmciler olarak kararı desteklediklerini aktardı.