Orman yangınlarıyla mücadele

Orman yangınlarıyla mücadele
Orman yangınlarıyla mücadele
- Kırklareli'de orman yangınlarıyla mücadele ekiplerinin hareket kabiliyetini artırmak için "en kısa sürede hortum serme yarışması" düzenlendi

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'de orman yangınlarıyla mücadele ekiplerinin hareket kabiliyetini artırmak için düzenlenen "en kısa sürede hortum serme yarışması" renkli görüntülere sahne oldu.

Yangın sezonuna hazırlık ve personelin motivasyonunu artırmak amacıyla Demircihalil Köyü'nde boş arazide gerçekleştirilen yarışmaya 9 arazöz ile ilk müdahale ekipleri katıldı.

Heyecanlı ve renkli görüntülere sahne olan yarışmada ekipler, 250 metre mesafeye en hızlı şekilde hortum serip suyu ulaştırmak için mücadele etti.

Mücadele sırasında ekiplerin zaman zaman yere düştüğü, bazı ekiplerin de hortumlarının patladığı görüldü.

Yarışmada, arazöz ekipleri arasında 1 dakika 22 saniyede hortum seren ve su sıkan Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü'nden A35 ekibi birinci oldu.

Yarışmanın ardından İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Yangınla Mücadele Şube Müdürü İkram Çelik, ekiplere yangına ilk müdahale eğitimi verdi.

Çelik, hava sıcaklıklarının artması ile olası yangınlara karşı en iyi şekilde hazırlandıklarını söyledi.

Yangında ilk müdahalenin önemli olduğunun altını çizen Çelik, bu tür yarışma ve eğitimlerle ekiplerin tecrübelerinin arttığını kaydetti.

Eğitimin ardından ekipler, siren çalarak kent merkezinde tur attı.