"Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de Stratejik Gelilşmeler" konferansı

"Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de Stratejik Gelilşmeler" konferansı
"Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de Stratejik Gelilşmeler" konferansı
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde "Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de Stratejik Gelişmeler" konferansı düzenlendi.Araştırmacı, yazar Aydın Çetiner, halk...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde " Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de Stratejik Gelişmeler" konferansı düzenlendi.

Araştırmacı, yazar Aydın Çetiner, halk eğitim merkezi salonunda düzenlenen konferansta, Türkiye 'nin dünyada önemli bir stratejik konuma sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarının çok zengin olduğunu belirten Çetiner, diğer ülkelerdeki yaşayan gelişmelerden Türkiye'nin de zaman zaman olumlu ve olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Türkiye'nin geniş bir coğrafyada yer aldığına işaret eden Çetiner, "Bizler bu coğrafyada çok uzun yıllar var olmuş bir milletin çocuklarıyız. Osmanlı imparatorluğu çok uzun yılarca bu coğrafyayı kimsenin burnu kanamadan yönetti. Osmanlı imparatorluğu güçlü olduğu dönemlerde, hiç savaşlar yapmadı. Güçlü ve iradeli bir imparatorluk olduğu için savaş yapmasına da gerek yoktu. Osmanlı imparatorluğu otoritesini kaybetmeye başlayınca, ona karşı rakip tüm güçler topraklarına saldırmaya başladı ve böylelikle savaşlar yaşamaya başladı. Bu son derece önemi gelişme. Bu yüzden bugün Türkiye çok dikkatli olmalıdır" şeklinde konuştu.

Konferans Çetiner'in soruları yanıtlaması ile sona erdi.