Osmanlı kitabesi koruma altına alındı

Osmanlı kitabesi koruma altına alındı
Osmanlı kitabesi koruma altına alındı
- Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Karakuş tarafından, Makedonya'da bir evin bahçesine taştan yol yapmak amacıyla betonla sabitlenmiş şekilde bulunan yaklaşık 450 yıllık kitabe koruma altına alındı - Karakuş: "Osmanlı kitabesini ayaklar altında gördüğümde vicdanım sızladı"

KIRKLARELİ (AA) - Makedonya'da bir evin bahçesine taştan yol yapmak amacıyla betonla sabitlenen Osmanlı kitabesi koruma altına alındı.

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada bir süredir Osmanlı dönemine ait eserleri incelemek üzere bulunduğu Makedonya'nın Kratova şehrinde, 2 yıl önce bir evin bahçesinde yol yapmak amacıyla diğer taşlarla beraber bir Osmanlı kitabesinin de betonla sabitlendiğini gördüğünü söyledi.

Kitabeyi gördüğünde gözlerine inanamadığını belirten Karakuş, kitabeyi kurtarmak için iki yıldır Makedonya yetkilileriyle yazıştığını ifade etti. İki yıl sonra kitabenin, ev sahiplerinin itirazlarına rağmen yerinden sökülerek koruma altına aldığını dile getiren Karakuş, şunları anlattı:

"Osmanlı kitabesini ayaklar altında gördüğümde vicdanım sızladı. O dönemde, ev sahiplerine durumu anlatarak kitabeyi buradan sökmek istediğimi anlattım anacak müsaade etmediler. Ben de Makedonya yetkileriyle iletişime geçtim. Çalışmalar sonucunda kitabe sökülerek Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi 'nde koruma altına alındı. Kitabenin yazılı kısmı, uzun yıllar ayaklar altında çiğnenmesinden dolayı silinmiş. Kitabenin Makedonya'daki yaklaşık 450 yıllık bir camiye ait olduğu düşünülüyor."

KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç da Karakuş'u bir tarihi eserle ilgili çalışması dolayısıyla tebrik etti.