"Otomobil alacaklar elini çabuk tutsun"

"Otomobil alacaklar elini çabuk tutsun"
"Otomobil alacaklar elini çabuk tutsun"
- Dolar ve avrodaki artışla beraber araç fiyatlarındaki yüzde 2'lik artışın eylül ayında yüzde 5'i geçmesi bekleniyor - Araç satış danışmanı Gün: - "Fiyatlarda bugün itibariyle bin 500 liralık bir artış geldi, eylül ayında da 6-7 bin liralık bir artış gelmesi bekleniyor"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle otomobil fiyatlarının gelecek ay yüzde 6 zamlanması öngörülüyor.

Araç satış danışmanı Zafer Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin otomotiv sektörünü olumsuz etkilediğini  söyledi.

Bugünden itibaren fiyatlarda artış yaşanmaya başladığını anlatan Gün, araç alacak kişilerin ellerini çabuk tutması gerektiğini vurguladı.

Eylül ayında da sıfır araçlara yüzde 6'lık zam gelmesini öngördüklerini ifade eden Gün, "Fiyatlara bugün itibarıyla bin 500 liralık artış geldi, eylül ayında da 6-7 bin liralık bir artış gelmesi bekleniyor. Kriz dönemlerinde en fazla otomotiv sektörü etkileniyor. Piyasalar normale dönse bile fiyatlarda düşme pek fazla olmaz. Fiyatların düşmesini herkes gibi biz de istiyoruz ama bu ön görülmüyor" şeklinde konuştu.

Araç satış danışmanı Ümit Karabiber de dolar ve avronun yükselmesi nedeniyle araç fiyatlarında yüzde 2'lik artış olduğunu, önemli bir zammın da eylül ayında yapılacağını kaydetti.

Avro ve dolardaki artışın kasım ayına kadar devam edeceğine yönelik söylentilerin olduğuna işaret eden Karabiber, yıl sonuna doğru firmaların yapacağı kampanyaların da zamlı fiyatlar üzerinden gerçekleştirileceğini bildirdi.

- "Fiyat artışlarından en fazla ticari araçlar etkilenecek"

Ticari  araç satış danışmanı Ümit Orak ise dolar ve avroya bağlı olarak fiyatlardaki yükselişten en fazla ticari araçların etkileneceğini söyledi.

Orak, son zamanlarda yaşanan fiyat artışları nedeniyle araç satışında zorlandıklarını dile getirdi.


  ETİKETLER:

  zam

  ,

  Bugün

  ,

  otomotiv

  ,

  eylül