Paris'teki terör saldırıları

Paris'teki terör saldırıları
Paris'teki terör saldırıları
- Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İriş: - "Bu tür ve buna benzer hiçbir saldırıyı tasvip etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir. Bu saldırıyı kınıyoruz"

KIRKLARELİ (AA) - Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Paris'teki terör saldırılarına ilişkin, "Bu tür ve buna benzer hiçbir saldırıyı tasvip etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir. Bu saldırıyı kınıyoruz" dedi.

İriş, partisinin Kırklareli İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Paris'te mizah dergisi Charles Hebdo'ya düzenlenen saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Saldıra 12 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan İriş, Papa Franciscus'un saldırıyla ilgili açıklamalarını doğru bulmadığını vurguladı.

İnançları hakaret ve tahkir ederek baskı altına almayla bir yere varmanın mümkün olmadığını ileri süren İriş, şöyle konuştu:

"Bunun hürriyetlerle demokrasiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Papa bu konuda bir beyanat vermiş. Diyor ki, 'Hiç kusura bakma, birisi sizin ananıza küfür ederse yumruğu hak eder.' Çok net ve keskin bir cevap vermiş. Sana ne oluyor. Senin inancın farklı olabilir, farklı bir inancın veya inançsızlığın mensubu olabilirsin ama niçin başkalarının kutsalına, hakaret etme, alay etme gibi bir tavır ortaya koyuyorsun.''

İriş, saldırıyı düzenlediği iddia edilen kişileri kimin yönettiğinin ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Bu tür saldırıları kınadıklarını dile getiren İriş, şunları kaydetti:

"Bu tür ve buna benzer hiçbir saldırıyı tasvip etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir. Bu saldırıyı kınıyoruz. Saldırgan oldukları iddia edilen 2 kişi de ölü olarak ele geçirildi. Bu zanlılar eğer sağ ele geçirilseydi mahkeme önüne çıkartılarak bu olayın arkasında kimlerin olduğu konusu kamuoyuna duyurulsaydı çok daha güzel olurdu.''

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.