Pedina Gölü'nün ilk misafirleri yaban ördekleri

Pedina Gölü'nün ilk misafirleri yaban ördekleri
Pedina Gölü'nün ilk misafirleri yaban ördekleri
- Kırklareli'nde, Türkiye ve Avrupa'nın en büyük Longoz ormanı içindeki göl, su tutmaya başlamasıyla yeniden yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmaya başladı - Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü İhtiyar: - "Doğal nedenlerle önündeki setin yıkılması sonucu susuz kalan Pedina Gölü, yapılan doğal setle yeniden eski canlılığına kavuşuyor"

KIRKLARELİ (AA) - Türkiye  ve Avrupa 'nın, kayın ve meşe ağırlıklı ağaçlardan oluşan en büyük Longoz ormanı içinde yer alan ve önündeki setin yıkılması sonucu susuz kalan Pedina Gölü, yapılan doğal setle yeniden yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmaya başladı.

Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Filiz İhtiyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Longoz ormanları içerisinde bulunan 5 gölden biri olan Pedine Gölü'nün yaklaşık 8 ay önce doğal nedenlerle önündeki setin yıkılması sonucu susuz kaldığını söyledi.

Gölün önündeki setin 5 ayda yapıldığını belirten İhtiyar, gölün ilk misafirlerinin da yaban ördekleri olduğunu kaydetti.

Gölün su tutmaya başlamasıyla yaban hayranlarının da gelmeye başladığını ifade eden İhtiyar, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 20 yaban ördeğinin göle geldiğini tespit ettiklerini dile getirdi.

Yağışlarla gölün tamamının çok kısa sürede dolacağını vurgulayan İhtiyar, "Pedina Gölü, barındırdığı bitki türleri ve yaban hayvanları açısından çok önemli. Doğal nedenlerle önündeki setin yıkılması sonucu susuz kalan Pedina Gölü, yapılan doğal setle yeniden eski canlılığına kavuşuyor. Gölümüzün yeniden eski canlılığına ve yaban hayvanlarına ev sahipli yapmasına çok sevindik" dedi.

- Pedina Gölü

Longoz ormanlarının batısında yer alan ve meşe ağaçlarıyla çevrili göl, barındırdığı kara leylek popülasyonuyla özel koruma alanı statüsünde bulunuyor.

Avrupa ve Afrika arasında yer alan kuş göç yolu üzerinde yer alan Pedina Gölü, sonbahar göçü esnasında önemli sayıda leylek ve su kuşları için dinlenme, üreme, beslenme ve barınma alanı olarak biliniyor. Alanda üreyen önemli türler arasında ak kuyruklu kartal, küçük orman kartalı, balaban, kara leylek, kara ağaçkakan, ortanca ağaçkakan, ak sırtlı ağaçkakan ve çizgili ötleğen yer alıyor.

Zengin bir orman altı floraya sahip göl çevresinde yüksek popülasyona sahip korunması gereken türler arasında yer alan su kestanesi, göl soğanı, kardelen, beyaz nilüfer ile floristik açıdan en önemli özelliğe sahip kamış, dik sığır sazı, zambak, dar yapraklı saz gibi rizomlu bitkilerin oluşturduğu yüzen adacıklar yer alıyor.