Sağlık çalışanları hafta sonu mesaisini protesto etti

Sağlık çalışanları hafta sonu mesaisini protesto etti
Sağlık çalışanları hafta sonu mesaisini protesto etti
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde sağlık çalışanları hafta sonu mesaisini protesto etti.Hayrettin Tunca Aile Sağlı Merkezi önünde toplanan grup bir...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde sağlık çalışanları hafta sonu mesaisini  protesto  etti.

Hayrettin Tunca Aile Sağlı Merkezi önünde toplanan grup bir süre slogan attı.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Kırklareli Şube Başkanı Bahadır Tunçol, grup adına yaptığı açıklamada, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında mesai saatlerinde düzenlemeyi kabul etmediklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarına esnek ve kuralsız çalıştırma uygulamalarına maruz bırakıldığını  iddia eden Tunçol, şunları kaydetti:

"Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın önemli ayaklarından biri olan aile hekimliği düzenine 2005 yılında geçildi. Birinci basamak sağlık hizmeti alarak aile hekimliği düzeninin öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerini yükseltmesi gerekiyordu. Bu talebe cevap verebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet uygulaması getirilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı. Bu düzenlemeleri kabul etmeyen birinci basamak sağlık emekçileri fazla çalışmaya karşı direniyorlar. Çünkü bu düzen gitmiyor. Çalışanlar bu düzende mutsuz umutsuz. Halkın sağlığı açısından da çalışanlar açısından da kayıplar oldu."

Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.

 


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Protesto

  ,

  İddia

  ,

  Karşı

  ,

  hafta sonu