Sağlık kurumları ve personeline yönelik terör saldırıları

Sağlık kurumları ve personeline yönelik terör saldırıları
Sağlık kurumları ve personeline yönelik terör saldırıları
- Kırklareli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Genç: "Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik düzenlenen çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Fergan Genç, "Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik düzenlenen çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın, sağlık personeline yönelik terör saldırılarına dikkat çekmek amacıyla başlattığı "Terör değil, kardeşlik diyen gönüller, şifa eller veren kazanacak" kampanyası kapsamında, Kırklareli'nde sağlık çalışanları Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı. 

Genç, burada yaptığı konuşmada, haziran ayından bu yana tırmanışa geçen terör saldırılarıyla genç, yaşlı, çocuk, bebek demeden tüm halkı hedef alan eli kanlı terör örgütünün, sağlık çalışanlarına, ambulanslara ve hastanelere yönelik de alçakça saldır yaptığını belirtti.

Yapılan saldırıları nefret ve şiddetle kınadıklarını ifade eden Genç, şunları kaydetti:

"3 sağlık çalışanımız terör örgütünün gerçekleştirdiği alçakça saldırılarda hayatını kaybetti. Aile Hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır'da, Sağlık Memurumuz Eyüp Ergen ve Ambulans Şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak'ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi, sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı. Son olarak Hakkari Şemdinli'deki Devlet Hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli'de bizlerden sağlık hizmet bekleyen halkımız gördü. Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz. Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez."