Savaşın izlerini taşıyan tarihi bina sanat galerisi oldu

Savaşın izlerini taşıyan tarihi bina sanat galerisi oldu
Savaşın izlerini taşıyan tarihi bina sanat galerisi oldu
- Kırklareli'nde, İkinci Dünya Savaşı'nda, yiyecek, giyecek ve savaş malzemelerinin saklandığı tarihi bina, sanat galerisine dönüştürülerek hizmete açıldı - Vali Civelek: "Bu tür tarihi yapıları hizmete kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde İkinci Dünya Savaşı'nda askeri malzemelerin saklandığı tarihi bina restore edilerek sanat galerisi haline getirildi.

Kırklareli Valisi Esengül Civelek, tarihi binayı İl Özel İdaresine hibe eden Prof. Dr. Gültaç Özbay'ın adının verildiği sanat galerisinin açılışında, 1850 yıllarında inşa edilen ve yaklaşık 40 yıldır metruk durumda bulunan binanın restore edildiğini söyledi.

Binanın, Kırklareli halkına hizmet edeceğini belirten Vali Civelek, "Yaklaşık bir yıldır sürdürülen restorasyon çalışmaları ile bina dönemine uygun şekilde düzenlendi. Bu tür tarihi yapıları hizmete kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Civelek, tarihi binanın 244 bin liralık bütçeyle restore edildiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Gültaç Özbay da binanın restore edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Binanın İkinci Dünya Savaşı sırasında yiyecek, giyecek ve savaş malzemelerinin saklandığı depo olarak kullanıldığını vurgulayan Özbay, binayı Kırklareli halkına ve gençlerine armağan ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Civelek, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Özbay ve kurum müdürleri binanın açılışını gerçekleştirdi.

Vali Civelek ve beraberindekiler açılışın ardından sanat galerisini gezdi.