Şeker ve tuz kullanımına yönelik düzenleme

Şeker ve tuz kullanımına yönelik düzenleme
Şeker ve tuz kullanımına yönelik düzenleme
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, Sağlık Bakanlığı'nın şeker ve tuz kullanımıyla ilgili valiliklere gönderdiği genelge...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit,  Sağlık Bakanlığı 'nın şeker ve tuz kullanımıyla ilgili valiliklere gönderdiği genelge doğrultusunda   kamu kurum ve kuruluşları, lokantalar, kafeteryalar, kantinler ve çay ocaklarında şeker ve tuz kullanımına yönelik düzenleme yapıldığını bildirildi.

Cerit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada en önemli halk sağlığı sorunu kabul edilen obezite, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların ölümlerin başlıca sebepleri arasında yer aldığını söyledi.

Şeker ve tuz kullanımın azaltılması amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirten Cerit, çay, kahve gibi ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması, yemekhane, lokanta hizmetlerimde masalardan tuzlukların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Cerit, vatandaşların dengeli beslenmesi amacıyla bu tür çalışmalara önem verdiklerini sözlerine ekledi.