Tavuklarına her gün tasavvuf müziği dinletiyor

Tavuklarına her gün tasavvuf müziği dinletiyor
Tavuklarına her gün tasavvuf müziği dinletiyor
- Kırklareli'ndeki bir çiftlikte tavukların, dış seslerden etkilenerek strese girip yumurtadan "kesilmemesi" için tasavvuf müziği dinletiliyor - İşletme sahibi Topçu: "Tavuklara her gün müzik dinleterek yumurta verimini arttırdık"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Kırklareli'ndeki bir çiftlikte tavuklara, yumurta veriminin artırılması için tasavvuf müziği dinletiliyor.

İşletme sahibi Sinan Topçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftlikteki 500 tavuğa her gün 10 saat tasavvuf müziği dinlettiklerini söyledi.

Tavukların müzikle stresten uzaklaştığını, bu uygulamayı 3 aydır devam ettirdiklerini belirten Topçu, "Ben de tasavvuf müziği dinlediğimde rahatlıyorum. Kendimizden yola çıkarak böyle uygulamaya başladık" dedi.

Topçu, dış seslerin tavukların strese girmesine neden olduğunu ve agresif hareketler yaptıklarını ifade etti.

Müzik dinleyen tavukların rahatladıklarını gözlemlediklerini aktaran Topçu, "Tasavvuf müziği tavukları diğer müziklere göre daha fazla rahatlatıyor. Günün çoğunluğunda müzik dinliyorlar. Müzik dinlemeye başladıktan sonra hareketleri değişti. Kendilerini müziğe adapte ettiler. Tavuklara her gün müzik dinleterek yumurta verimini arttırdık" diye konuştu.

Topçu, yumurta verimini arttırmak için tavuklara ayrıca soğan yedirdiklerini ve doğal köy yumurtası ürettiklerini kaydetti.


    ETİKETLER:

    Müzik

    ,

    Köy