TEB ile TRAKYAKA arasında iş birliği protokolü imzalandı

TEB ile TRAKYAKA arasında iş birliği protokolü imzalandı
TEB ile TRAKYAKA arasında iş birliği protokolü imzalandı
KIRKLARELİ (AA) - Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), Trakya Bölgesi'ndeki girişimcilik potansiyelini arttırmak amacıyla...

KIRKLARELİ (AA) - Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), Trakya Bölgesi'ndeki girişimcilik potansiyelini arttırmak amacıyla "Yeni İşim Girişim" protokolü imzaladı.

TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, birliği imza töreninde, TEB ile geliştirdikleri "Yeni İşim Girişim" programı kapsamında bölgenin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Protokolün, eğitim, seminer, konferans ve paneller düzenlenmesini kapsadığını belirten Şahin, kamu, sivil toplum kuruluşları, özel sektör iş birliği ile bölgede inovasyon, Ar-Ge, teknoloji, dijitalleşme, sosyal ve kurum içi girişimcilik kavramlarının yaygınlaşması ve geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Oluşturulacak proje pazarlarıyla da girişimcilerin kurum ve kuruluşlara çözüm ortağı olmaları konusunda çalışmalar yapılacağını anlatan Şahin, "Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçireceğimiz bu program, bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak" şeklinde konuştu.

TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ise girişimcilere her konuda yol gösterdiklerini söyledi.

Boz, TRAKYAKA ile imzaladıkları iş birliği protokolüyle de Trakya Bölgesi'ndeki girişimcileri destekleyeceklerini anlattı.

Girişimciliğin temel kavramlarını bilmeyen, yeni ekonominin girişimcilere sunduğu fırsatların farkında olmayan ve girişimcilik ekosistemini henüz tanımayan öğrencilere ulaşarak Trakya Bölgesi'nin girişimcilik endeksini yükseltmeyi amaçladıklarını ifade eden Boz, şunları kaydetti:

"Danışmanlık deneyimimizi aktaracağımız iş birliği kapsamında, girişimciler eğitim ve seminerler yardımıyla iş planlarını ve projelerini oluşturacak, hızlandırılmış eğitimler ile iş modellerini hayata geçirmek için uzman kişilerle çalışma fırsatı yakalayacak. Gelecek vadeden yenilikçi projelere ise 500 bin liraya varan finansman fırsatı sunacağız.  Bugün için önemli olan girişimcilik 2100 yılında çok daha önemli olacak, bunun için girişimciliğe çok yatırım yaptık. TİM'le birlikte Anadolu'ya yayılmaya başladık. Biz bu süre içinde üniversitelerle, teknokentlerle iş birliği yaptık. Bu tür toplantılar ile toplam 30 bin kişiye ulaştık."

Konuşmaların ardından Şahin ile Boz protokolü imzaladı. 

Programa, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Şefik Kurultay ile Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ta katıldı.

 

- "Yeni İşim Girişim" protokolü

 

Protokol kapsamında girişimci adaylarına eğitimler verilerek, gelecek vadeden yenilikçi projelere ise 500 bin liraya varan finansman fırsatı sunulacak.

Trakya Bölgesi'nde katma değeri yüksek girişimciliğin geliştirilerek bölgede girişimciliğin kariyer planlaması olarak kabul edilmesi hedefleniyor.