Termik santral bilgilendirme toplantısı

Termik santral bilgilendirme toplantısı
Termik santral bilgilendirme toplantısı
KIRKLARELİ (AA) - Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) ile Trakya Platformu işbirliğiyle termik santral bilgilendirme toplantısı düzenlendi.Bir...

KIRKLARELİ (AA) - Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) ile Trakya Platformu işbirliğiyle termik santral bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bir restoranda düzenlenen toplantıda, Marmara Ereğlisi, Şarköy ve Malkara'ya kurulması planlanan termik santrallerin doğaya verebileceği öne sürülen zararlar anlatıldı.

Trakya Platformu üyesi Ozan Balcı, burada yaptığı konuşmada, Trakya Bölgesi'ne kurulması planlanan termik santrallerle ilgili çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Önceki yıl Danıştay 6. Dairesi'ne "Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası  Çevre Düzeni Planı" değişikliği için dava açıldığını ifade eden Balcı, planın yeniden düzenlenmesi için mücadele ettiklerini vurguladı.

Doğal, kültürel ve tarihi varlıkların tahrip olmasını istemediklerini belirten Balcı, şunları kaydetti:

"Kömür santralleri doğaya ve havaya büyük oranda zarar veriyor. Anayasa 'nın 56. maddesi gereği yaşama hakkımızı sonuna kadar savunacağız. İnanarak mücadele edersek doğamızı talan edilmekten kurtarabiliriz. Trakya yaşam alanımızdır. Yaşamımızı doğal, kültürel, tarihi ve sosyal tüm varlıklarımızı savunacağız. Marmaraereğlisi, Şarköy ve Malkara'ya kurulmak istenen fosil yakıtlı termik santraller kurulmak isteniyor. Bununla ilgili itirazlarımız oldu. Termik santrallerin Trakya'ya vereceği zararı önlemek için açtığımız dava sürüyor."