"THK'yi eski parlak günlerine döndüreceğiz"

"THK'yi eski parlak günlerine döndüreceğiz"
"THK'yi eski parlak günlerine döndüreceğiz"
- THK Başkanı Öktem: - "THK olarak deri toplamanın yanında, uçaklarımızla orman yangınlarına müdahale ediyor, ambulans uçaklarımızla Sağlık Bakanlığı'na hizmet ediyor, üniversitemizde havacılık üzerine eğitim veriyoruz. Türk Hava Kurumu, sadece deri toplayan bir kurum değil" - "Geçmişte THK paraşüt milli takımı oluşturuyordu, maalesef paraşüt uçaklarımız dahi tamir edilmediği için paraşüt eğitimi verememişiz. Bu yıl tekrar paraşüt eğitimine başlayarak THK'yi eski parlak günlerine döndüreceğiz"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - UFUK ERTOP - Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Vacit Öktem, THK'nin sadece deri toplayan bir kurum olmadığını belirterek, "THK olarak deri toplamanın yanında, uçaklarımızla orman yangınlarına müdahale ediyor, ambulans uçaklarımızla Sağlık Bakanlığı'na hizmet ediyor, üniversitemizde havacılık üzerine eğitim veriyoruz" dedi.

Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, THK'nin, çok fazla bilinmeyen faaliyeti bulunduğunu, hizmetleri ve çalışmalarıyla gurur duyulacak bir kurum olduğunu belirtti.

 

 

THK olarak tüm engelleri aşarak, Türk halkının güvenini yeniden kazanmaya çalıştıklarını ve yeni yönetimin başarılı çalışmalarla bunu gerçekleştireceğini dile getiren Öktem, şöyle konuştu:

"THK olarak deri toplamanın yanında, uçaklarımızla orman yangınlarına müdahale ediyor, ambulans uçaklarımızla Sağlık Bakanlığı'na hizmet ediyor, üniversitemizde havacılık üzerin eğitim veriyoruz. Türk Hava Kurumu sadece deri toplayan bir kurum değil. THK kamuoyunda maalesef sadece deri toplayan bir kurum olarak tanınıyor. Doğru, THK deri topluyor ama toplamış olduğu derileri tekrar Türk halkına hizmet olarak geri getiriyor.  Ülke genelinde eğitim kamplarımız var. Eğitim kamplarında her yıl binlerce gencimize paraşüt, yelken kanat, yamaç paraşütü, planör, model uçak gibi dallarda eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerin hiçbirinden bir kuruş ücret almıyoruz. Bütün masraflar kuruma ait. Her yıl binlerce gencimizi hem havacılığa katıyoruz hem de bu gençlerimizi kötü alışkanlarından kurtarmış oluyoruz."

Öktem, Türk Hava Kurumu'nun üniversitesi olduğunu da anımsatarak, üniversitede 3 bin öğrenciye havacılık eğitimleri verdiklerini dile getirdi.

Türkiye 'de THK'nin uçaklarıyla orman yangınlarına müdahale edildiğini vurgulayan Ökten, "Orman yangınlarına uçaklarımızla en kısa sürede müdahale ediyoruz. Ormanlarımız bizler için önemli.  Hava ambulanslarıyla hizmet veriyoruz. Helikopterler THK'nin helikopterleridir. İçindeki doktorları, hemşireleri, hasta bakıcıları da THK'nin. Bu hizmet Sağlık Bakanlığı'nın bir hizmetidir. Acil olarak hastanelere yetiştirilmesi gereken hastaları hastanelere biz yetiştiriyoruz. İlk yardım olanağını biz sağlıyoruz." 

Öktem, kurum bünyesindeki Uçuş Akademisi'nde pilot eğitimi verdiklerini, her yıl ülke genelindeki pilot ihtiyacının yüzde 45'ini karşıladıklarını söyledi.

Geçen yıl 140 pilot yetiştirdiklerini aktaran Öktem, "Bu yıl Türk Hava Yolları ile yaptığımız anlaşmaya göre, hava yollarının 100 pilot ihtiyacını THK giderecek" diye konuştu.

 

- "THK'yi eski parlak günlerine döndüreceğiz"

 

Öktem, bir köşeye itilmiş olan Türk Kuşu Genel Müdürlüğü'nü tekrar kuracaklarını belirtti.

"Geçmişte THK paraşüt milli takımı oluşturuyordu, maalesef paraşüt uçaklarımız dahi tamir edilmediği için paraşüt eğitimi verememişiz. Bu yıl tekrar paraşüt eğitimine başlayarak, THK'yi eski parlak günlerine döndüreceğiz" diyen Öktem, Türkiye'nin dört bir yanında yamaç paraşütü eğitimi vermeye başladıklarını da kaydetti.