"Türk Kızılayı olarak afetlere hazırız"

"Türk Kızılayı olarak afetlere hazırız"
"Türk Kızılayı olarak afetlere hazırız"
- Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Kuzey Anadolu fay hattı depremine hazırlıklı olduklarını, ilk yardımın Kırklareli Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü'nden sağlanacağını bildirdi

KIRKLARELİ (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kuzey Anadolu fay hattı depremine hazırlıklı olduklarını söyledi. 

Kırklareli Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü'nde incelemelerde bulunan Akar, yetkililerden bilgi aldı.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı olarak afetlere hazır olduklarını ifade etti. 

Türkiye 'nin çeşitli bölgelerinde 33 lojistik depo bulunduğunu belirten Akar, afet bölgelerine ilk yardımın lojistik depolardan sağlandığını kaydetti. 

Lojistik depolarının önemini vurgulayan Akar, ''Türkiye genelinde 33 depomuz var. 10'u büyük depo. Akdeniz, Karadeniz, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, İstanbul Anadolu yakası, burası da Trakya Batı Marmara Bölge Deposu olarak kullanılıyor. Türk Kızılayı'nın eskiden beri önemli misyonlardan biri, Türkiye'deki doğal ve doğal olmayan afetlere müdahale etmektir. Türk Kızılayı, önceleri savaşlarda yaralı, hasta askerlere yardım ederken, daha sonra deprem ve felaketlere müdahale etmeye başlamış. Ardından bu müdahalesini sistematize etmek suretiyle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde lojistik merkezler inşa etmiş'' şeklinde konuştu.

Kuzey Anadolu fay hattı depremine hazırlıklı olduklarını aktaran Akar, ilk yardımın Kırklareli Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü'nden sağlanacağını bildirdi. 

Olası afetlere karşı yaklaşık 5 bin çadırın hazır bulundurulduğunu dile getiren Akar, şöyle devam etti:

''Burası deprem bölgesi değil ama çok yakınında Şarköy, İstanbul ve Kuzey Anadolu fay hattında büyük bir kırılma bekleniyor. Burada bir deprem beklentimiz var. Bu beklentiye hazırlıklı olmak üzere sürekli buradaki çadır stoğumuzu asgari 5 binde tutmak üzere burada konuşlanmaya devam edeceğiz. Batıya açılan kapımız olması hasebiyle Balkanlar'da yapacağımız operasyonlarda ve Batı Marmara'da olabilecek afetlere hazır halde bekletiyoruz. Kırklareli Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü kurulduktan sonra Gökçeada'da, Çanakkale'de olan depremlere, Edirne'de olan sele, yurt dışında Bosna Hersek ve diğer yerlerde meydana gelen felaketlere müdahale etmek için malzeme kullandık. Toplam kapasitesi yaklaşık 15 bin çadıra göre hesaplanmış. Şu anda kapasitemizin üçte biri dolu. Ulusal ortalamaya bakıldığında, buraya biçtiğimiz misyonu karşılayacak bir depodur.''