Üniversite öğrencilerinden engellilere eğitim

Üniversite öğrencilerinden engellilere eğitim
Üniversite öğrencilerinden engellilere eğitim
- Genç Şefkat Projesi kapsamında üniversite öğrencilerince evde bakım hizmetlerinden faydalanan engelli ve bakıcılarına eğitim verilecek

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile Kırklareli Üniversitesince hazırlanan Genç Şefkat Projesi kapsamında, üniversite öğrencilerince evde bakım hizmetlerinden faydalanan engelli ve bakıcılarına öz bakım, ağız ve diş sağlığı, ilaç kullanımıyla ev kazalarından korunma eğitimi verilecek. 

Kırklareli Üniversitesindeki törende Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç ile Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hatice Malkoç Çetin tarafından Genç Şefkat Projesi'nin iş birliği protokolü imzalandı.

Aykaç, projeyle Yaşlı Bakımı Bölümü ve Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencilerinin evde bakım hizmetinden faydalanan engellilere ve bakıcılarına, öz bakım, ağız ve diş sağlığı, akılcı ilaç kullanımı ve engellilerin ev kazalarından korunması için tedbirlerin alınması konularında gerekli eğitimler vereceğini anlattı.

Engellilere gereken önemin verilmesi gerektiğini belirten Aykaç, engellilerin birçok sorunu olduğunu ve bu sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla projeler hazırlandığını kaydetti.

Çetin ise proje kapsamında engellilerin bilinçleneceğini, öğrencilerin de deneyim kazanacağını belirtti.

Kırklareli Valisi Esengül Civelek'in  kendilerine her konuda destek verdiğini vurgulayan Çetin, "Projeyle her iki kurumun da kazanacağı çok şey var. Hem öğrencilerimiz hem hasta ve engellilerimiz bu proje sayesinde önemli kazanımlar elde edecek. Genç Şefkat Projesi ile engellilerimizin yaşam kalitesinin artacağını düşünüyoruz" diye konuştu.