"Vücuda tutunmuş kene görülürse asla çıplak elle çıkartılmamalıdır"

"Vücuda tutunmuş kene görülürse asla çıplak elle çıkartılmamalıdır"
"Vücuda tutunmuş kene görülürse asla çıplak elle çıkartılmamalıdır"
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, vücuda tutunmuş kenenin çıplak elle çıkartılmaması gerektiğini bildirdi.Cerit, yaptığı...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, vücuda tutunmuş kenenin çıplak elle çıkartılmaması gerektiğini bildirdi.

Cerit, yaptığı yazılı açıklamada, kenelerin çoğunlukla hayvanlardan insanlara geçtiğini belirtti.

Kene ısırması bağlı olarak insanlarda görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının öldürücü olduğunu ifade eden Cerit, şunları kaydetti:

"Kenelerin yoğun olarak bulunduğu yerler özellikle hayvancılığın yapıldığı,  orman kenarı parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerdir. İlimiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir.  Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, çobanlar, mezbaha çalışanları, veterinerler ,kamp ve piknik yapanlar, korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar risk altındadır.

Vücuda tutunmuş kene görülürse asla çıplak elle çıkartılmamalıdır. Eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkarılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."


  ETİKETLER:

  kene

  ,

  Tarım

  ,

  orman

  ,

  çıplak