Yaban arıları yapıyor, onlar hasat ediyor

Yaban arıları yapıyor, onlar hasat ediyor
Yaban arıları yapıyor, onlar hasat ediyor
- Istranca ormanlarında yaban arılarının, ağaçların içini oyarak ürettikleri doğal orman balı hasadına başlandı - Köylülerin geçim kaynağı haline gelen ve bazen 25-30 kilometre yol kat edilerek toplanan bal, kilosu 100 liradan satışa sunuyor

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Kırklareli'nin Istranca Ormanları'nda yaban arılarının, seçtikleri ağaçların içini oyarak ürettikleri doğal "orman balı"nın hasadına başlandı.

Istranca Ormanları çevresindeki köylülerin yeni geçim kaynağı haline gelen, yıllık ortalama 800-900 kilogram toplandığı belirtilen doğal orman balı, tüketicilerin de beğenisini kazandı.

Köylüler her yıl bu mevsimde sabahın erken saatinde gruplar halinde Istranca Ormanları'na dağılarak, bazıları 25-30 kilometre yürüyüşün ardından, yaban arılarının ağaçlara açtıkları deliği tespit ederek kolları sıvıyor.

Ormana zarar vermek istemeyen köy sakinleri kuru buldukları ağaçları keserken, yaş ağaçlara tırmanarak hasat çalışmalarını sürdürüyor. Yağmur, çamur, dere, tepe demeden ağaçlardan bal toplamaya çalışan köy sakinleri zaman zaman arıların saldırısına da uğruyor.

Çok sayıda arının saldırına uğrayan bazı vatandaşlar zaman zaman hastanede tedavi altına alınabiliyor. 

- "Kilosu 100 liradan satışa sunuluyor"

Kofçaz ilçesinin Kocayazı köyünde, ormandan elde ettiği balla geçimi sağlayan Sercan Koç, zorluklarla elde ettikleri balın tüketicilerin beğenisini kazandığını söyledi.

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal orman balının çok kaliteli olduğunu bildirdi.

Bal hasadının çok zahmetli olduğunu ifade eden Koç, her gün 25-30 kilometre yürüyerek buldukları ballı ağaçlardan zaman zaman düşebildiklerini ya da arıların saldırısı sonucu hastaneye kaldırıldıklarını vurguladı.

Arıların, Istranca Ormanları'nın temiz havası ve yaklaşık 50'ye yakın bitkiden aldığı polenlerle ürettikleri balın özel bir lezzet kazandığını anlatan Koç, balın kilosunu 100 liraya sattıklarını anlattı.

- "Bu nadir görülen bir durum"

Bal üreticisi Fatih Eser de bu balın Anzer balına rakip olabileceğini savundu.

Elde ettikleri balın Türkiye 'nin her yerinden istendiğini belirten Eser, "Ürettiğimiz balları özellikle, İstanbul , İzmir , Bursa ve Eskişehir gibi birçok bölgeye gönderiyoruz. Balda hiçbir katkı yok. Zaten arılar kendi kovanlarını kendileri yapıyor. Kendi peteklerini ağaçların içerisine örerek bal üretiyorlar. Bu nadir görülen bir durum" şeklinde konuştu.

Eser, yetkililerin bu bala sahip çıkarak, gerekli incelemeleri yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  YAŞ

  ,

  Fatih

  ,

  Köy

  ,

  orman

  ,

  zaman

  ,

  Yağmur

  ,

  gusto