- "Yılbaşında haramlardan kaçının"

- "Yılbaşında haramlardan kaçının"
- "Yılbaşında haramlardan kaçının"
- Kırklareli Müftüsü Bayrak: - "Yılbaşında Allah'ın yasaklamış olduğu günahlardan, alkolden, kumardan, uyuşturucudan ve zinadan kaçınmalı, örfümüzde ve dinimizde yeri olmayan bir takım kutlamaların içerisinde olunmamalıdır"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak, "Yılbaşında Allah'ın yasaklamış olduğu günahlardan, alkolden, kumardan, uyuşturucudan ve zinadan kaçınmalı, örfümüzde ve dinimizde yeri olmayan bir takım kutlamaların içerisinde olunmamalıdır" dedi.

Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılbaşının miladi olarak bir yılın bittiği, yeni bir yılın ilk gününün başlaması olarak tanımlandığını belirtti.

Yılın son gününün diğer günlerden hiçbir farkının bulunmadığını ifade eden Bayrak, özel olarak hazırlanan etkinlikler ile kutlanmasının da dini açıdan doğru olmadığını belirtti.

İnsanlar kutlamalar ile başka ülke ve milletlerin örf ve adetlerini taklit ettiğini anlatan Bayrak, "Örfümüzde, adetimizde, geleneğimizde, göreneğimizde, dini inançlarımızda 'yılbaşı kutlamak' diye birşey yok. Kutlanacaksa hayatın muhasebesi yapılmalıdır. İnsanlar şahsı, ailesi, millet, devlet ve Allah için geçen bir yılda ne yaptı onu düşünmelidir. Yılbaşında Allah'ın yasaklamış olduğu günahlardan kaçınmalıdır. Alkolden, kumardan, uyuşturucudan, zinadan kaçınmalıdır. Örfümüzde, dinimizde yeri olmayan bir takım kutlamaların içerisinde olmamak lazım. Başka milletlere benzeme uğruna bir takım faaliyetler yapmamalıyız. Avrupa yılbaşını kutluyor diye bizim de kutlamamızın bir mantığı yok. Yılbaşı kutlamasını Avrupa yapıyorsa, 'ben müslümanım" diyen insanlar yapmamalıdır" diye konuştu.

Yılbaşında hindi kesmenin Türk milletinin örf ve adetlerinde bulunmadığını dile getiren Bayrak, şöyle devam etti:

"Türk milletinin örf ve adetlerinde hindi keserek yılbaşı kutlamak diye birşey yok. Bu sonradan icat edilmiş, bir takım başka milletlerin örfünden adetinden bize intikal etmiş olan konudur. Taklitçilik kötü birşeydir. Hindi keserek taklitçilik yapılmamalıdır. Kendi örfümüzü, adetlerimizi bir kenara bırakıp da başka milletin örf ve adetlerini benimser hayata geçirirsek yarın bir gün değerlerini kaybetmiş bir millet oluruz. Hayatımızda bunun işaretleri de var."