5 bin yıllık tarih açık hava müzesine dönüştürülüyor

5 bin yıllık tarih açık hava müzesine dönüştürülüyor
5 bin yıllık tarih açık hava müzesine dönüştürülüyor
- Kırşehir'in yaklaşık 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığı kent merkezindeki Kalehöyük kazılarının bulunduğu tepeye Arkeopark yapılacak

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'in yaklaşık 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığı kent merkezindeki Kalehöyük kazılarının bulunduğu tepeye Arkeopark kuruluyor. 

Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Helenistik dönemlere ait kalıntıların bulunduğu Ahi Evran Mahallesi'ndeki kazı alanında gerçekleştirilecek Arkeopark ile tepe, açık hava müzesine dönüşecek.

Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli'nin bilimsel danışmanlığında Kırşehir Müze Müdürlüğünce 2012 yılından itibaren yürütülen kazılarda Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Helenistik dönemlerine ait birçok tarihi buluntu gün yüzüne çıkarıldı.

Kırşehir Belediyesince Kalehöyük kazı alanının bulunduğu yer için hazırlanan ve temeli atılan Arkeopark Projesi tamamlandığında bölge turizm amaçlı ziyaretlere açılacak.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyle bölgenin turizme kazandırılmasının amaçlandığını belirterek, şunları ifade etti:

"Bu proje ile Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların paylaşılması, gençlerimizin ve çocuklarımızın kendi tarihi değerlerini koruması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmalarla kalenin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlaması da hedeflenmektedir. Proje çalışmaları kapsamında mevcutta Kızılırmak Lisesi'nin ve Aleaddin Kale Camisi'nin bulunduğu arkeolojik kazı alanın yer aldığı 25 bin 500 metrekarelik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak."

- "Buraya ithal mal geldiğini görüyoruz"

Yrd. Doç. Dr. Adıbelli de 2012 yılından itibaren Kalehöyük'teki kazıların devam ettiğine işaret ederek, özellikle Selçuklu ve Helenistik döneme ait ciddi bulguların olduğunu dile getirdi.

Adıbelli, "Selçuklu dönemindeki bir yapıya ait olduğunu düşündüğümüz yapı kaplama parçası var. Bu bize çok büyük ve gösterişli bir yapıyı gösteriyor. Yine Helenistik döneme ait Fenike'den buraya ithal edilmiş çok güzel cam boncuk parçaları, Rodos ve Sinop'tan buraya ithal mal geldiğini görüyoruz. Mesela anfora parçaları buluyoruz. Üzerilerinde damga ve mühürler görüyoruz. Üzeri çok güzel astarlı kap parçaları var. Çıkan bir kaç tane iskeletimiz var" diye konuştu.

Kalehöyük kazılarına Kırşehir Valiliği, Belediye ve Ahi Evran Üniversitesi'nin de destek verdiğini aktaran Adıbelli, Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan yetkililerin de gelerek kazı ve Arkeopark Projesi alanlarında incelemede bulunduklarını kaydetti.