5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- Kırşehir Barosu Başkanı Tuzcu: "Avukatlar asi ruhlu, mücadeleci insanlardır. Haksızlık karşısında susmayan avukatlar, mesleklerine karşı yapılan bu çirkin saldırı karşısında da susmayacaktır"

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Barosu Başkanı Mehtap Karaburçak Tuzcu, "Avukatlar asi ruhlu, mücadeleci insanlardır. Haksızlık karşısında susmayan avukatlar, mesleklerine karşı yapılan bu çirkin saldırı karşısında da susmayacaktır" dedi.

Tuzcu, Kırşehir Adliyesi önünde 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlenen törende, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Mehtap Karaburçak Tuzcu, burada yaptığı konuşmada, Türk yargısının en acı günlerinden birisini yaşadığını söyledi.

Adliyede görev yapan savcının rehin alınarak şehit edildiğini ifade eden Tuzcu, kendilerini derinden yaralayan bu olayı bir defa daha kınadıklarını vurguladı.

Teröristlerden birinin avukat cübbesi taşıması nedeniyle, avukatlık mesleği ve cübbesine karşı karalama kampanyası başlatıldığını ileri süren Tuzcu, şöyle konuştu:

"En basit kelimeyle ifade etmek gerekirse bu yapılan büyük haksızlıktır. 90 bin kişilik büyük bir camia olan ve yargının vazgeçilmez bir unsuru olan avukatları bu şekilde yıpratmaya çalışmak ve  hepsine olağan şüpheli, güvenilmez ve hatta terörist olarak nitelemek, hedef göstermek doğru değildir. Avukatlar asi ruhlu, mücadeleci insanlardır. Haksızlık karşısında susmayan avukatlar, mesleklerine karşı yapılan bu çirkin saldırı karşısında da susmayacaktır. Dünya ve Türkiye  tarihi hak savunucusu avukatları çeşitli şekilde bertaraf etmeye çalışmış, ancak kendisi yargı önüne çıkınca yine avukatlar tarafından savunulmuş ibretlik örneklerle doludur. Bu örnekleri hatırlamakta fayda vardır."

Törene, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut, İl Emniyet Müdür Sıtkı Akgül, avukatlar ve diğer yetkililer katıldı.