"8 milyon yıllık fosiller" bilim dünyasını heyecanlandırdı

"8 milyon yıllık fosiller" bilim dünyasını heyecanlandırdı
"8 milyon yıllık fosiller" bilim dünyasını heyecanlandırdı
- Bilim adamlarından oluşan ekibin çalışması sonucunda, Anadolu'da 8 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen maymun, domuz, at ve antilop gibi omurgalılara ait fosiller bulundu - AEÜ Yüzey Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Erkman: "Hayvan kemiklerinin anatomik yapısı ve değişimlerinden 8 milyon yıl öncesine ait olduğunu anlıyoruz. 8 milyon yıl önceki doğa tarihini burada çıkarıyoruz"

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Yüzey Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman başkanlığındaki ekibin çalışmaları sonucunda,  Anadolu 'da 8 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen maymun, domuz, at, antilop gibi omurgalılara ait fosiller bulundu.

Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AEÜ Rektörlüğü, Türk Tarih Kurumu ile  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün desteklediği yüzey araştırmalarının geçen yıl kurtarma kazısına dönüştürüldüğünü, bu tarihten itibaren de ciddi fosil kalıntılarına ulaşmaya başladıklarını söyledi.

Hirfanlı bölgesindeki çalışmalar kapsamında geçen yıl, gergedan, zürafa ve fil kemikleri bulduklarını anlatan Doç. Dr. Erkman, devam eden çalışmalarda primat (maymun), domuz, at, antilop gibi omurgalılara ait fosillere ulaştıklarını dile getirdi.

Hayvan fosillerinin tek bir bölgeden çıktığını belirten Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman, fosillerin, Kızılırmak Nehri'nin taşkınları sonucunda sürüklenerek Hirfanlı bölgesine geldiğini tahmin ettiklerini kaydederek, "Fosillerde yapılan araştırmada, Kurutlu lokalitesinden çıkanların 8 milyon yıllık kalıntılar olduğunu anlıyoruz. Jeolojik yaşlandırma, süreç alan işlemlerden. Hayvan kemiklerinin anatomik yapısı ve değişimlerinden 8 milyon yıl öncesine ait olduğunu anlıyoruz. 8 milyon yıl önceki doğa tarihini burada çıkarıyoruz" diye konuştu.

- Bilimsel kongrelerde ele alınıyor

Yapılan araştırmaların  dünya bilim literatürüne girmesi için de girişimlerde bulunduklarını anlatan Doç. Dr. Erkman, şunları kaydetti:

"Kurutlu lokalitesinin bu kadar potansiyeli olduğu bilinmiyordu. Burası, dünya literatüründe oldukça değerli bir bölge haline geliyor. Bunu önce Kültür ve Turizm Bakanlığının sempozyumlarında sunduk. Ondan sonra 14'üncü Uluslararası Akdeniz Neojen Stratigrafisi Kongresi'nde gündeme getirdik. Moskova'daki bir arkeoloji kongresinde gündeme geldi, ilgi gördü. Erzurum'daki 37'nci Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'nda tekrar sahneye çıkacağız. Bundan sonra da ilgi görmeye devam edecek. Kurutlu lokalitesi, 10 yıl sonra antropoloji ders kitaplarında okutulacak, bu fosiller kitaplara girecek. Bunlar paleontoloji dergilerinde oldukça revaçta. Makaleler çok ilgi görüyor. Bazen yurtdışından da destek alıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri'nden misafir hocalar inceliyor."

AEÜ Yüzey Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman, fosillerle ilgili makalelerin TÜBİTAK'ın antropoloji ve paleontoloji dergilerinde yayınlandıktan sonra uluslararası hakemli dergilerde de yer alacağını belirterek, "Kazının birkaç yılda oldukça popüler olacağına inanıyorum. Kırşehir bölgesini bilim dünyasına çıkarıyoruz" şeklinde konuştu.