AEÜ projesine TÜBİTAK desteği

AEÜ projesine TÜBİTAK desteği
AEÜ projesine TÜBİTAK desteği
KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Altop'a, TÜBİTAK'dan proje desteği sağlandığı bildirildi.AEÜ'den...

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Altop'a, TÜBİTAK'dan proje desteği sağlandığı bildirildi.

AEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Altop'un, TÜBİTAK 3001-Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında hazırladığı, "Zeytin Yaprağının Besin Madde Kompozisyonu ve Fitokimyasal Bileşenleri Üzerine Farklı Mikrobiyal İnokulantlar ile Fermantasyonun Etkileri" başlıklı araştırma projesinin kabul edildiği belirtildi.

Projede ilk olarak kanatlı hayvan beslemede zeytin yaprağını yem ham maddesi olarak kullanılabilecek besinsel kompozisyona ulaştırılmasının hedeflendiği vurgulanan açıklamada, yaprakların şeker kısmından ayrıştırılarak hayvanların fayda gördüğü yapıya dönüştürülmesinin planlandığı kaydedildi. Açıklamada, 18 ay süresi ve 59 bin 132 lira bütçesi olan proje sayesinde bölgede atıl durumda olan ya da bazı sanayi yan ürünlerinin hayvan yemi olarak değerlendirilme şansı olabileceğine işaret edildi.