AEÜ'de yeni bir uygulama ve araştırma merkezi kuruldu

AEÜ'de yeni bir uygulama ve araştırma merkezi kuruldu
AEÜ'de yeni bir uygulama ve araştırma merkezi kuruldu
KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesinde (AEÜ) Göç ve Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.Ahi Evran Üniversitesi'nde (AEÜ)...

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesinde (AEÜ) Göç ve Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Ahi Evran Üniversitesi'nde (AEÜ) yapılan yazılı açıklamada, göç ve yerel yönetimlerle ilgili akademik çalışmaları aynı çatı altında toplamak amacıyla Göç ve Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulduğu belirtildi.

Merkezin müdürlüğüne İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Güreşçi atandı. 

Göç ve Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezinin, kırsal göç başta olmak üzere iç- dış göçler ve uluslararası göç hareketlerinin sosyal , ekonomik ve kültürel boyutları konusunda bilimsel araştırma, uygulama, eğitim çalışmaları yapacağını belirten Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,  resmi ve özel kuruluşlarla işbirliği içinde çalışılacağını sözlerine ekledi.

Karakaya, uygulama ve araştırma merkezinin,  AB ile bütünleşme sürecinde yerel yönetimlerin AB mevzuatlarına uyumlu hale getirilmesine katkıda bulunulacağını, Kırşehir'deki göç hareketlerinin sebep ve sonuçlarının da inceleneceğini, elde edilen bilgilerin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla da paylaşılacağını belirtti.