AK Parti Kırşehir Milletvekili Çetinkaya:

AK Parti Kırşehir Milletvekili Çetinkaya:
AK Parti Kırşehir Milletvekili Çetinkaya:
- "Yapılmasında zorunluluk olan atamalar veya yer değiştirmeler tabii ki yapılacaktır. Bunların yapılmaması boşluk doğurur"

KIRŞEHİR (AA) - AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, "Yapılmasında zorunluluk olan atamalar veya yer değiştirmeler tabii ki yapılacaktır. Bunların yapılmaması boşluk doğurur" açıklamasında bulundu.

Çetinkaya, yaptığı yazılı açıklamada,  AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevinin verildiğini ve koalisyon görüşmelerinin başladığını belirtti.

Türkiye 'de görev başında bir hükümetin olduğunu kaydeden Çetinkaya, "Ülkemizin hiçbir meselesi takipsiz değildir. Bütün işler gereği gibi yürümektedir. Yapılmasında zorunluluk olan atamalar veya yer değiştirmeler tabii ki yapılacaktır. Bunların yapılmaması boşluk doğurur. Ülkemizin işlerini aksatmış oluruz" ifadelerini kullandı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkilere değinen Çetinkaya, Türkiye'de çeşitli konularda toplumsal tepki gösterilebileceğini, eleştiri olabileceğini ancak diplomatik misyon binalarına, yabancılara ve turistlere saldırıları kınadıklarını belirtti. Çetinkaya, şunları kaydetti:

"Uygur Türkleri kardeşlerimizdir ve onların haklarının korunması konusunda hükümetlerimiz olarak çok çaba harcadık, daima sahip çıktık. Bunları Çin Halk Cumhuriyeti ile resmi ilişkiler içinde yürüttük. Cumhurbaşkanımız, yakında Çin'e gidecek ve resmi görüşmelerde yine bu konular yer alacaktır. Ülkesine sığınan Uygur Türklerini Çin'e iade eden Tayland, uluslararası hukuka aykırı hareket etmiştir ve Türkiye bu konuda tepkisini de ortaya koymuştur. Bu konularda hukukun içinde olmayı önemli görüyoruz."