Ankara'daki terör saldırısına tepkiler

Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
- Kırşehir ve Kırıkkale'de sendika ve sivil toplum kuruluşu üyesi bir grup, Ankara'daki terör saldırısını protesto etti

KIRŞEHİR/KIRIKKALE (AA) - Kırşehir ve Kırıkkale'de bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden oluşan grup, Ankara 'daki terör saldırısına tepki gösterdi.

Kırşehir'de Cacabey Meydanı'nda toplanan grup, burada basın açıklaması yapmak istedi. Meydanda çevik kuvvet ve TOMA ile güvenlik tedbiri alan polis ekipleri, Kırşehir Valiliğinin kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi.

Sendika yetkilileri ile polis amirleri arasında yaşanan tartışmanın ardından grup, Eğitim -Sen Kırşehir Temsilciliği binasının olduğu Şehit Bekir Korkmaz Caddesi'ne sloganlar atarak yürüdü.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kırşehir İl Temsilcisi Gürdoğan Aydın, bina önünde basın açıklaması yaparak, bir arada yaşamayı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

- Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Şahin, savaşa karşı barışı savunmak için yollara düştüklerini söyledi.

Kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların özlemlerini haykırmak, umutlarını yaşatmak için kandan ve savaştan beslenenlere karşı "savaşa inat, barış hemen şimdi" demek için Ankara'ya gittiklerini belirten Şahin, "Ölüm haberlerinin sıradanlaştığı bir süreçte hiçbir yurttaşımızın ölümüne tahammülümüzün kalmadığını haykırmak ve barış demek için Ankara'daydık. Toplumda yaratılan kutuplaşmadan kaygılıydık. İnsanların etnik kimliği, dini inançları ve mezhep farklılıkları nedeniyle ötekileştirilmediği bir ülkede, kardeşçe yaşamı savunduğumuz için Ankara'daydık" diye konuştu.

Ankara'da 10 Ekim'de düzenlenen mitinge katılan emekli öğretmen Mehmet Vapur'un yazdığı şiiri okumasının ardından grup dağıldı.