Ceviz üretiminde verimli türlere ilgi artıyor

Ceviz üretiminde verimli türlere ilgi artıyor
Ceviz üretiminde verimli türlere ilgi artıyor
- Türkiye'nin önemli ceviz üretim merkezlerinden Kırşehir'in Kaman ilçesinde, tohumdan yetiştirilen verimsiz ağaçlar, aşılama yöntemiyle yerli ve yabancı çeşitlerle değiştiriliyor - AEÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yılmaz: - "Aşılamada çeşit değiştirmeye doğru bir trend olduğunu görüyoruz. Hem bölgemizde hem de Türkiye'nin tamamında verimsiz olan ceviz bahçelerinde çeşit değiştirmeye yöneliş var"

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ -  Türkiye 'nin önemli ceviz üretim merkezlerinden Kaman ilçesinde üreticiler, tohumdan yetiştirilen verimsiz ağaçlar yerine yeni türlere ilgi gösteriyor.

Üreticiler, verimsiz olan ceviz ağaçlarını, kısa süre önce tescili yapılan yerli Kaman-1 ve yabancı çeşitler Chandler, Fernor, Fernette, Franquette, Pedro, Hartley ile değiştiriyor.

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu 'da yakın zamana kadar daha çok tohumdan bahçe kurma alışkanlığıyla ceviz ağacı yetiştirildiğini, bu durumun verimsizliğe neden olduğunu söyledi.

Bu tür ceviz ağaçlarının ilkbahar ve sonbahar mevsiminin sonlarında görülen don olaylarından olumsuz etkilendiğini ifade eden Yılmaz, üreticilerin de daha verimli ve iklim şartlarından olumsuz etkilenmeyecek çeşitlere yönelmeye başladığını dile getirdi.

Yılmaz, aşılı fidanlarla ceviz yetiştirme alışkanlığının benimsenmeye başladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Aşılamada çeşit değiştirmeye doğru bir trend olduğunu görüyoruz. Hem bölgemizde hem de Türkiye'nin tamamında verimsiz olan ceviz bahçelerinde çeşit değiştirmeye yöneliş var. Özellikle verimli, geç uyanan yabancı ve yerli çeşitlere rağbet gösteriliyor. Bölgemizin geç uyanan çeşidi olan Kaman-1'e ilgi fazla. Yabancı Chandler, Fernor, Fernette, Franquette, Pedro, Hartley ve yerli Kaman-1 ceviz türü bölgemizde son yıllarda en fazla rağbet gören çeşitler. Değişimlerle ceviz bahçelerinin verimlilik düzeyi artıyor. Bu da daha karlı bir yetiştiriciliğe imkan sağlıyor."

Çeşit değişimi sonrasında ağaçlara yapılan ekstra birkaç bakımla verimin arttığına dikkati çeken Yılmaz, Kaman'ın Yelek beldesindeki büyük bir ceviz bahçesinde 2009 yılından itibaren kontrollü bir şekilde çeşit değişimine gittiklerini ve iyi sonuç aldıklarını vurguladı.

Tohumdan ceviz ağacı yetiştirdiği bahçesinde çeşit değişimi uygulayan üretici Özcan Kulaksız da elde ettiği verimden memnun olduğunu söyledi.

Kulaksız, "Ağaçların çok verimli olmadığını gördüğümüz için 2009 yılında çeşit yenileme çalışması başlattık. 200 ağacı keserek aşılama yaptık. Yaptığımız uygulamanın sonucunu 2014 yılında aldık. Geçen sene kayda değer miktarda meyve elde ettik. Bu çeşit değişimi bana cesaret verdi. 125 dönümlük yeni kapama ceviz bahçesi kurdum" diye konuştu.