CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş:
- "Biz bu hükumetin dış politikasının 180 derece değişmesini istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dış politikasına dönmemiz lazım" - "Bu seçimlerden sonra AKP dışında alternatifler mümkün olacaktır. Bu tabii ki CHP'nin liderliğinde, Kemal Kılıçdaroğlu'nun başbakanlığında olacaktır"

KIRŞEHİR (AA) - CHP Genel Başkanı Ercan Karakaş, "Biz bu hükumetin dış politikasının 180 derece değişmesini istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dış politikasına dönmemiz lazım" dedi.

Karakaş, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Kırşehir'de, "Teröre lanet" yürüyüşü sırasında yakılan kitabevi ve bazı iş yerlerini ziyaret etti.

Daha sonra CHP Kırşehir İl Başkanlığı'na geçen Karakaş, burada yaptığı açıklamada, Kırşehir'in çağdaş ve uygar bir kent olduğunu, parti olarak en az bir milletvekili kazanmaları gerektiğini söyledi.

CHP'nin 1 Kasım seçimlerine çok iyi hazırlandığını ve toplumsal diyaloğa öncülük ettiğini vurgulayan Karakaş, partinin kendini yenilemesini bildiğini dile getirdi.

Ankara'da yaşanan terör saldırılarına değinen Karakaş, şöyle konuştu:

"Büyük bir katliam ve büyük bir olay yaşandığında, yurttaşlar yaşamını yitirdiğinde siyasi sorumlu olan bakanlar hiç tereddüt etmeden istifa ederler. Çünkü demokrasi böyle bir şey. Yoksa demokrasi ilerlemez. Bütün bu katliamlar, can alıcı olaylar karşısında hükumet, onun ilgili bakanları hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam ederse demokrasi kültürü yerleşmez. Ankara Emniyet Müdürünü görevden uzaklaştırmakla bu iş çözülmüyor. Genel Başkanımızın dediği gibi, biz derhal İçişleri Bakanı'nın ve Adalet Bakanı'nın istifasını bekliyoruz. İstifa etmiyorlarsa Başbakanın onları azletmesini bekliyoruz. Çünkü bu olayda çok büyük ihmaller, güvenlik ve istihbarat zafiyetleri vardır."

Karakaş, barış demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve emeğin karşılığının almasının sosyal demokratlar ve CHP için ulaşılması gereken bir hedef olduğuna işaret ederek, 1 Kasım seçimlerinin bu anlamda büyük önem kazandığını belirtti.

CHP iktidarının ilk 4 yılında Türkiye'nin normalleşeceğini, iç barış ve huzurun sağlanacağını savunan Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bu hükumetin dış politikasının 180 derece değişmesini istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dış politikasına dönmemiz lazım. Ülkede barış, dünyada barış. Tabii ki bölgede barış. Bütün seçimler önemlidir. 1 Kasım seçimleri çok daha büyük önem kazandı. Çünkü, arada Ankara büyük katliamı var. Suruç var. Diyarbakır'da konulan bombalar var. Gidiş tehlikeli. Eğer ciddi şekilde bu durumun sebepleri araştırılmaz ve ülkenin ilgili bakanlıkları, kurumları bu işi ciddiye alıp karşı koyamazsa Türkiye'deki bu kaos maalesef büyür. Seçimler o yüzden önemli. Bu seçimlerden sonra AKP dışında alternatifler mümkün olacaktır. Bu tabii ki CHP'nin liderliğinde, Kemal Kılıçdaroğlu 'nun başbakanlığında olacaktır. Çünkü yara çok derin, kaos çok büyük."

Karakaş, CHP'nin seçim bildirgesinin diğer partilere örnek olduğunu kaydederek, "Seçim bildirileri yayınlandı. Biz çok mutluyuz. 7 Haziran seçim bildirimizi revize ettik, gözden geçirdik. Gördük ki başta AKP ve bir çok parti, 'kaynak nereden bulacaksınız' diye bize eleştiri getirdikleri bütün hususları az ya da çok kendi bildirilerine almışlar. Bu güzel bir şey. Demokrasi öğretir. Bu arkadaşlara Türkiye'nin temel sorunları konusunda ne yapmaları gerektiğini öğretmiş bulunuyor" diye konuştu.