Doğubayazıt'ta 3 askerin şehit olması

Doğubayazıt'ta 3 askerin şehit olması
Doğubayazıt'ta 3 askerin şehit olması
- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde terhisine 17 gün kala şehit düşen Piyade Çavuş Muhammet Can'ın, Kırşehir'deki babaevinde yas var

KIRŞEHİR (AA) - Doğubayazıt ilçesinde cinnet getiren bir askerin piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde şehit ettiği askerlerden Piyade Çavuş Muhammet Can'ın, Çiçekdağı ilçesindeki babaevinde yas var.

Askeri yetkililer, şehit Can'ın, ilçeye bağlı Orta Hacıahmetli köyünde yaşayan ailesini ziyaret ederek acı haberi verdi.

Terhisine 17 gün kaldığı öğrenilen şehidin babası Mustafa ve kanser hastası annesi Hacer Can ile yakınları için evin önünde ambulans hazır bekletildi.

Can ailesinin evine Türk bayrağı asıldı ve bahçesine taziye çadırı kuruldu. İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut ve İlçe Kaymakamı Yusuf Turhan ile beraberindeki diğer yetkililer şehidin evini ziyaret etti.

Bulut ve Turhan, şehidin babası Mustafa Can ve kardeşlerine taziyelerini iletti. Baba Can, Albay Bulut'a sarılarak "Komutanım, oğlum nasıl şehit oldu anlatın bana" dedi.

Kur'an-ı Kerim okunan ve dua edilen çadırda taziyeleri kabul eden Mustafa Can, sabah askerlerin kapısına geldiğini belirterek, "Ne olduğunu anlamadım. Hiç 'oğlumun başına bir gelmiştir' diye aklımdan geçmedi. Yarabbi sen büyüksün, Rabbim bana sabır ver. Asker arkadaşından daha iyi bir kardeş var mı? Nasıl yaptı bunu" diye konuştu.

Can, oğlunun, bölükte seveninin çok olduğunu anlattığını ifade ederek, "Nasıl böyle bir şey oldu anlamadım. Veren de Allah, alan da Allah. Vatan için kanımız helal olsun. Yapacak bir şey yok. Küçük oğlum dün telefonda ağabeyi ile saat 20.30'da konuşmuştu" dedi.

Oğlunun terhisine 17 gün kaldığına işaret ederek gözyaşı döken Can, şöyle devam etti:

"Oğlum, 'baba bana harçlık at, geleceğim' dedi. Ben de 'atayım oğlum' dedim. 'Oğlum bilet göndereyim uçakla gel, yolda teröristler arama yapıyormuş falan' dedim. Bana, 'baba askeriye gönderiyor zaten bilete gerek yok, harçlık gönder' dedi. Ben ne bileyim böyle olacağını. Oğlum Allah'ın emanetiydi o verdi, o aldı, ne yapalım."

Şehidin ağabeyi Hamza Can ise kardeşinin ağustos ayında düğününe katıldığını ve en son o zaman görüştüklerini anlatarak, "Kardeşimin terhisine 17 gün kalmıştı' diyerek gözyaşı döktü.

Doğubayazıt ilçesinde, Gökay Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Şehit Fehmi Altınordu Hudut Bölük Komutanlığı'nda nöbet tutan askerlerden Piyade Çavuş A.B.G. dün, cinnet getirmesi sonucu kendisine zimmetli piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde Piyade Uzman Çavuş Uğur Gülmez, Piyade Çavuş Muhammet Can ve Piyade Er Akın Buluş'u şehit etmişti.