"Kadına Hürmet Çocuğa Şefkat Projesi"

"Kadına Hürmet Çocuğa Şefkat Projesi"
"Kadına Hürmet Çocuğa Şefkat Projesi"
- Kırşehir Valiliğinin başlattığı projeyle dezavantajlı gruplar içinde yer alan kadın ve çocukların hayata kazandırılması için çalışmalar yürütülüyor

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valiliğinin başlattığı "Kadına Hürmet, Çocuğa Şefkat Projesi" kapsamında dezavantajlı kadın ve çocuklar topluma kazandırılıyor.

Proje kapsamında, parçalanmış ailelerde yaşayan, anne ya da babasını kaybetmiş, çocuklarla eşi vefat etmiş, kocasından şiddet görmüş kadınlara sahip çıkılarak ihtiyaçları gideriliyor.

Dezavantajlı gruplar içinde yer alan kadın ve çocuklarla bir restoranda buluşan Vali Necati Şentürk, hazırladıkları projenin kendi alanında Türkiye'de ender bir çalışma olduğunu söyledi.

Projeye kentteki çeşitli kurumların destek verdiğini ifade eden Şentürk, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında çalıştırılan 2 bin kişi arasında eşi vefat etmiş ve şiddet görmüş kadınların da bulunduğunu dile getirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu durumdaki kadınlara ve kimsesiz çocuklara büyük destek sağladığını vurgulayan Şentürk, şöyle konuştu:

"Yerelde de biraz daha yakından ilgi göstermek gerekiyor. Eşini kaybetmiş bacılarımıza destek olmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Eğitimleriyle de ilgileniyoruz. Hanım kardeşlerimizin az bir destekle kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamamız gerekiyordu. Devletimiz bu sene 2 bin kişiye Toplum Yararına Çalışma Programı çerçevesinde imkan sağladı. Kadınlarımızı  bu kapsamda yaratılışlarına uygun işlerde çalıştırıyoruz. Güzel hizmetler veriyorlar. Milli Eğitim Müdürlüğünde, Kırşehir Belediyesinde ve diğer kurumlarda çalışıyorlar. Kendi alın terleriyle geçinmelerine gayret ediyoruz."

Parçalanmış ailelerin ve annesi ya da babasını kaybetmiş çocukların devlet himayesine alındığını anlatan Şentürk, "Parçalanmış aileler nedeniyle anne babasız kalmış olan ya da birini kaybetmiş olan çocukları himaye etmek gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bu çocuklarımıza olağanüstü destek veriyor. Bir çocuğumuzun devlete maliyeti 3 bin lira. Bir öğretmen, bir polis amirinin maaşına denk geliyor. Dul kalan hanımlara aylıklar veriliyor. Engelli çocuklara asgari ücret seviyesinde destek veriliyor" dedi. 

Proje kapsamında, çeşitli ev ziyaretleri, kadınlar ve çocuklara yönelik geziler ile çocukların spora yönlendirilmesi çalışmaları yürütülüyor.

Toplantıya, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Kırşehir Müftüsü Mehmet Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara ile çok sayıda kadın katıldı.