Kalehöyük Arkeopark Projesi'nin temeli atıldı

Kalehöyük Arkeopark Projesi'nin temeli atıldı
Kalehöyük Arkeopark Projesi'nin temeli atıldı
- Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: - "500 günde bitirilmesi planlanan projemizi bir yıl gibi kısa bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz"

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Belediyesinin kent merkezindeki Kalehöyük mevkisinde bulunan arkeolojik kazı alanına yapacağı Arkeopark Projesinin temeli atma töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kalehöyük ile çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması için proje hazırladıklarını belirtti. 

Bahçeci, bu alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı eviyle arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların sergilenmesi, kentin tarihi değerlerinin daha iyi tanıtılması ve şehrin ticaretine katkı sağlaması için çalışma başlattıklarını söyledi. 

Kızılırmak Lisesi ve Aleaddin Kale Camisi'nin bulunduğu ve arkeolojik kazı alanın yer aldığı 25 bin 500 metrekarelik alanda peyzaj düzenlemesi yapacaklarını bildiren Bahçeci, şunları söyledi: 

"Kazılarımız devam edecek ve kazı atölyelerinden oluşan bir kazı evi, kazının yapıldığı alana bir korugan, sergi salonu, müze alanı, piknik alanı, tematik parklar, çocuk eğitim alanları, seyir mekanları da bulunacaktır. 500 günde bitirilmesi planlanan projemizi bir yıl gibi kısa bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz."

Konuşmaların ardından dualarla Arkeopark'ın temeli atıldı.

Törene Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar da katıldı.