Kaman cevizinin hasadı başladı

Kaman cevizinin hasadı başladı
Kaman cevizinin hasadı başladı
- İnce kabuğu ve lezzetiyle bilinen Kaman cevizinde don zararı nedeniyle düşük rekolte bekleniyor

KIRŞEHİR (AA) - Don zararı nedeniyle bu yıl düşük rekolte beklenen Kaman cevizinde hasat başladı. 

Olgunlaşan cevizin daha kolay hasat edilmesi için yağmur yağmasını bekleyen Kırşehir ve Kaman'daki üreticiler, yağmur ile hasada başladı. Yeni mahsul Kaman cevizinin kabuklusu 20 ila 30 lira arasında, iç ceviz ise 80 liradan alıcı buluyor.

Ahi Evran Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli ceviz türlerinde olgunlaşmanın eylül ayının 15'inden itibaren başladığını, 15 Ekim'e kadar hasadın devam edeceğini söyledi.

Geçen yıla göre bu sene biraz daha az olsa da don zararının üretimi düşürdüğünü belirten Yılmaz, çok verimli geçtiği bilinen 2013 yılına göre bu sene yüzde 70-80 oranında rekolte düşüşü beklendiğini ifade etti.

Üreticilerin, ceviz kabuğunun çatlaması için yağmur yağmasını beklediğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Yerli ceviz türlerinde hasat başladı. İç olgunlaşması tamamlandı. Burada üreticiler geleneksel hasat için yeşil kabuğun çatlamasını bekler. Bu dönemlerde yağan yağmur cevizin kabuğunu çatlatarak daha kolay hasat edilmesini sağlar. Ancak, bilimsel olarak hasat kriteri, cevizin içi ile kabuğu arasındaki zarın odunsu hale gelmesi ve kahverengi renge dönüşmesi ile dış zarın soyulabilir olmasıdır. Kaman'da hasat eylül ayının ikinci yarısından itibaren başlar, ekim ayının 15'ine kadar sürer. Yüksekliğe göre bu değişir. 15 Ekim'e kadar yerli çeşitlerin hasadı tamamlanır. Yabancılarda ise hasat yerliden bir iki hafta sonra yapılıyor."