Kırşehir POMEM'de eğitim öğretim başladı

Kırşehir POMEM'de eğitim öğretim başladı
Kırşehir POMEM'de eğitim öğretim başladı
- Vali Şentürk: "Ne özgürlükten ne de güvenlikten vazgeçebiliriz. Bunlardan biri olmazsa diğeri de olmaz"

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, "Ne özgürlükten ne de güvenlikten vazgeçebiliriz. Bunlardan biri olmazsa diğeri de olmaz" dedi.

Şentürk, Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi'nin (POMEM) 14. eğitim öğretim dönemi açılış töreninde yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı'na bağlı güvenlik birimlerinin görev ve sorumluluklarına ilişkin bilgi aktardı.

Görev yaptığı illerde güvenlik güçlerinin karşılaştığı çeşitli sorunlar ile kamu düzenini bozucu faaliyetleri örneklerle anlatan Şentürk, "Görev yaparken çok dikkatli olun ve hukuk devletinin çizdiği çerçeve içinde kalın. Hukuk ve özgürlük sizin şiarınız olsun. Mutlaka kanun ve yönetmeliklere riayet edin" diye konuştu.

Şentürk, polisin hiçbir zaman saygısını ve iradesini kaybetmemesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Karşınızdaki nasıl davranırsa davransın, siz sabırla ve kurallar çerçevesinde hareket edin. Kitle psikolojisini ve bunun yanı sıra öfke kontrolünü bilmeniz lazım. Orantılı güç kullanımının önemini hiçbir zaman unutmayın. Ne özgürlükten ne de güvenlikten vazgeçebiliriz. Bunlardan biri olmazsa diğeri de olmaz. Güvenliğin olmadığı yerde özgürlüklerden bahsedilebilir mi? Size inanıyoruz, güveniyoruz ve gurur duyuyoruz. Yaptığınız görev çok kutsal, çok önemli. Bu nedene adaletli birer kahraman gibi davranın."

Kırşehir POMEM Müdürü Kasım Varol ise 4 yıl Kırşehir Polis Meslek Yüksekokulu olarak hizmet veren okulun, Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan yeni düzenlemeyle Aralık 2014'de POMEM'e dönüştürüldüğünü söyledi.

Varol, okuldan 4 yılda 708 öğrencinin mezun olduğunu anımsatarak, "Günümüz hukuk devleti anlayışı, anayasal temel hak ve hürriyetleri korumayı, asayiş ve huzuru sağlamayı, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumayı, devlet otoritesinin kurulmasını ve devamını sağlamayı gerektirmektedir. Öğrencilerimizi, bu anlayış çerçevesinde eğiteceğiz" dedi.

Kırşehir Baro Başkanı Mehtap Karaburçak Tuzcu'nun, "Temel Hak ve Hürriyetlerinin Korunması" konulu ilk dersinin ardından, tezhip eserlerinin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin ve davetlilerin katıldığı tören, ikramın ardından sona erdi.