Kırşehir'de, Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı

Kırşehir'de, Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı
Kırşehir'de, Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de, Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Sağlık...

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de, Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığınca uygulanan Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı kapsamında, ilde faaliyet gösteren serbest eczanelerin sahipleri ve mesul müdürlerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, İl Sağlık Müdür Yardımcısı İsrafil Bedir'in toplantıya katıldığı vurgulanarak, şu ifadelerine yer verildi:

" Dünya Sağlık Örgütü , Akılcı İlaç Kullanımı kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda en düşük maliyete ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Hastalık ve ölüm oranlarında artış, bu sorunlar arasında yer almaktadır. İlaçların yan etki riskinin acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak artması ve tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin yükselmesi de sorunlar arasında bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmaktadır."