Kırşehir'de Anadolu kültürünü öğreniyorlar

Kırşehir'de Anadolu kültürünü öğreniyorlar
Kırşehir'de Anadolu kültürünü öğreniyorlar
- Romanya, Bulgaristan ve Makedonya'dan Kırşehir'e gelen 28 öğrenci, bir hafta boyunca kültürel faaliyetlerde bulunacak

KIRŞEHİR (AA) -   Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında Romanya, Bulgaristan ve Makedonya'dan Kırşehir'e gelen öğrenciler Anadolu'nun kültürü ile tarihi ve turistik yerlerini öğreniyor.

Ahi Evran Üniversitesi Ahi Gençlik Grubunca hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen "Yeni Bir Hayat , Yeni Bir Gelecek" projesi ile kente gelen 28 öğrenci, ülkelerinin kültürlerini de anlatıyor.

Kırşehir'de bir hafta kalacak öğrenciler, şehrin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek, yöneticilerden bilgi alacak. 

Proje koordinatörü Muhammed Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Makedonya, Romanya ve Bulgaristan'dan gelen öğrencilerin hem kendi kültürlerini tanıtacaklarını hem de Anadolu kültürünü öğreneceklerini söyledi.

Kentin yöneticilerini ziyaret ederek bilgi alacaklarını ifade eden Koç, Gençlik Merkezi, Ahi Evran Üniversitesi, Japon Bahçesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti gibi yerlerin de ziyaret edileceğini dile getirdi.

Öğrencilere yönelik kültür gecesi düzenleyeceklerini anlatan Koç, "Kültür tanıtım gecesi düzenliyoruz. Kırşehir'in meşhur yiyecek içeceklerini koyacağız. Şehrin meşhur pekmezini de burada tadacaklar. Yerel kıyafetlerle yörenin oyunlarını ve folklorik özelliklerini göstereceğiz. Gelenek ve göreneklerini anlatacağız. Bir hafta boyunca burada kalacaklar" diye konuştu.