Kırşehir'de Bilim Fuarı açıldı

Kırşehir'de Bilim Fuarı açıldı
Kırşehir'de Bilim Fuarı açıldı
- Açılışa Vali Şentürk de katıldı

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de Bilim Fuarı açıldı.

Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi'nde, Milli Eğitim Bakanlığı ve  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle açılan fuara katılan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, konuşmasında, bilim fuarlarının öğrencilere bilimsel düşünceyi ve araştırmayı aşılayıp sevdirmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Bu projeyle öğrencilere hayal penceresi açmanın, böylece ufuklarını genişletmenin ve hayallerini hakikate dönüştürmenin hedeflendiğini belirten Şentürk, şunları kaydetti:

"Dünyadaki bütün icatlar ve keşifler de hayallerle başlamıştır. İnsanlar hayal ettiği sürece yaşıyor ve büyük medeniyetler meydana getiriyorlar. Bugün burada açılan bilim fuarı da bunun bir benzeridir. Önce hayal edeceksiniz, sonra bilimsel teknolojiyi kullanarak araştırmalar yapacak, bilgiler üreterek, kendi teknolojinizi kullanarak hayallerinizi gerçeğe dönüştüreceksiniz. Bu şekilde problem çözme yeteneğiniz artacak, sorunlarla yüz yüze geleceksiniz ve sorunları hızlı bir şekilde çözeceksiniz. Ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizi, büyüdüklerinde iyi yerlerde göreceğime inanıyorum."

Vali Şentürk ve protokol üyeleri, fuar alanını gezerek projeleri inceledi.

Açılışa, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.