Kırşehir'de oda başkanlarından "sağduyu" çağrısı

Kırşehir'de oda başkanlarından "sağduyu" çağrısı
Kırşehir'de oda başkanlarından "sağduyu" çağrısı
- Oda başkanları, terörü kınamak amacıyla düzenlenen gösteri ve yürüyüşlerde "sağduyu" çağrısı yaptı - Ortak açıklamadan: - "Vatandaşlarımızdan, hainlerin işine gelecek bu tür provokasyonlardan uzak durmasını, kardeşlik iklimini bozmak isteyenlere karşı her zaman teyakkuz halinde olmasını istiyoruz" - "Bu çirkin saldırıları yapanlar, iş yerleri yakılan esnafımızın da belirttiği gibi asla Kırşehirli değildir"

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de faaliyet gösteren odaların başkanları, terörü protesto yürüyüşlerinde birlik ve beraberliğe zarar verilmemesi için "sağduyu" çağrısında bulundu.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya gelen başkanlar adına ortak açıklamayı, Muhasebeciler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan okudu.

Terörü lanetlemek ve kahraman şehitlere sahip çıkmak isteyen vatandaşların, tepkisini sokakta göstermek istediği belirtilen açıklamada, nereden geldiği, kim olduğu belirsiz birtakım karanlık güçler tarafından olayların akıl almaz boyuta getirildiği, odalara kayıtlı bazı esnafın yerlerinin yakılıp yıkıldığı bildirildi.

Kırşehir'in, yüzyıllardır etnik ayrışmanın yaşanmadığı, herkesin birbirine hoşgörü ve saygı duyduğu, birlikte sevinip üzüldüğü bir şehir olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çirkin saldırıları yapanlar, iş yerleri yakılan esnafımızın da belirttiği gibi asla Kırşehirli değildir. Birtakım karanlık güçler, adeta 1980 öncesinde yaşanılan ayrıştırma senaryolarını bu kez de ilimizde ortaya koymuş, et ve tırnak gibi yaşayan halkımız ayrıştırılmaya çalışılarak, kardeşliğimiz hedef alınmıştır. Bu provokasyonlar, bu ülkenin birliğine ve bütünlüğüne zarar vermek isteyen hainlerden başka kimsenin işine yaramamaktadır. Yüzyıllardır derin saygı ve muhabbetle yaşanan kardeşlik iklimini Kırşehir'de kimse bozamayacak. Güvenlik güçlerimizden, bu çirkin olaylara karışıp esnafımızın iş yerlerine zarar veren, kardeşliğimize el uzatan bu kendini bilmezlerin tespit edilip yargı önüne çıkarılmasını, bu karanlık olayların bin an önce aydınlatılmasını talep ediyoruz." 

"Sağduyu" uyarısında bulunulan açıklamada, "Vatandaşlarımızdan da hainlerin işine gelecek bu tür provokasyonlardan uzak durmasını, kardeşlik iklimini bozmak isteyenlere karşı her zaman teyakkuz halinde olmasını istiyoruz. Zaten Kırşehir halkımız da olayların ertesi günü zarar gören esnafımızın yanında olarak, sağduyulu kimliğini bir kez daha ortaya koymuştur" ifadeleri kullanıldı.

- "Kırşehir'in sırtına kara bir leke çalındı"

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu da yaptığı konuşmada, her gün şehit haberi gelmesinin yürekleri dağladığını, bu nedenle kentte de yürüyüşler düzenlendiğini söyledi.

Herkesin demokratik haklarını kullanmak için sokaklara çıktığını ancak bazı kötü niyetli kişilerin yanlış yönlendirmelerde bulunduğunu anlatan Ekicioğlu, şöyle konuştu:

"Artan terör olaylarına karşı bir protesto yürüyüşü oldu. Her gün 15-20 şehidin gelmesi gerçekten yürekleri dağladı. Bu konuda herkes demokratik haklarını kullanmak için protesto yürüyüşleri yaptı. Ancak bu maalesef çığırından çıktı ve dozajı aşan, vatandaşın can ve mal güvenliğine etki eden bir duruma geldi. Hepimiz üzgünüz. Kırşehir'in sırtına kara bir leke çalındı. Bundan dolayı şahsım ve odam adına sıkıntı yaşayan esnafımızdan, halkımızdan özür diliyorum."

Ortak basın açıklamasına, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan, diğer odaların başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.