Kırşehir'de sıcak hava uyarısı

Kırşehir'de sıcak hava uyarısı
Kırşehir'de sıcak hava uyarısı
- Halk Sağlığı Müdürü Demirbaş: "Acil durum söz konusu değilse özellikle çocuklar ve yaşlıar, 10.00-17.00 saatlerinde dışarıya çıkmamalı"

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş, sıcak havalar nedeniyle özellikle çocuklar ve yaşlıların belli saatlerde dışarıya çıkmaması gerektiğini bildirdi.

Demirbaş, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yüksek seyreden hava sıcaklığına dikkat çekerek, acil bir durum söz konusu değilse özellikle çocukların ve yaşlıların 10.00-17.00 saatlerinde dışarıya çıkmamasını istedi.

Sıcak havalarda dışarı çıkılmaması kadar sağlıklı ve dikkatli beslenmenin de önemli olduğunu vurgulayan Demirbaş, "Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de yarım yağlı süt, meyve suyu ve ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Yağlı besinlerden ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı" ifadelerini kullandı.

Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için sebze ve meyve tüketmek gerektiğini belirten Demirbaş, "Terlemeyle artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alınması gerekiyor. Her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli. Sıvı alımının karşılanmasında kahve , çay ve gazlı içecekler yerine yarım yağlı süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmeli" açıklamasında bulundu.


  ETİKETLER:

  Kahve

  ,

  Çay

  ,

  Hava

  ,

  Vitamin

  ,

  sıcak